Apple już nie będzie się zajmować produkcją routerów Wi-Fi. Cała seria urządzeń AirPort została właśnie anulowana. Sprzęt ten będzie dostępny w sklepach Apple, a posiadacze kupionych już urządzeń mogą liczyć na wsparcie (w tym serwis pogwarancyjny), które zostanie zakończone dopiero za 5 lat. Z rynku zostaną wycofane również dyski sieciowe AirPort Time Capsule.

Część osób preferuje kupowanie sprzętu pochodzącego od jednego producenta. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku klientów Apple. Można to nazwać przywiązaniem do marki, ale w przypadku urządzeń zaprojektowanych w Cupertino ma to sens. Apple stworzyło swój własny ekosystem. Dlatego posiadanie komputera, smartfona, laptopa czy też przystawki do telewizora z logiem nadgryzionego jabłka jest jak najbardziej uzasadnione. Podobnie jest (a przynajmniej było) z urządzeniami sieciowymi z serii AirPort. O ile sam router Wi-Fi równie dobrze może pochodzić od innego producenta, to już dysk sieciowy AirPort Time Capsule pozwala na łatwą integrację z systemem operacyjnym macOS. Dzięki temu tworzenie kopii bezpieczeństwa jest łatwe i praktycznie bezobsługowe.

Apple porzuca swoje rozwiązania z zakresu routerów Wi-Fi oraz dysków sieciowych

Jednak nie oznacza to, że posiadacze iMac’ów, MacBook’ów oraz iPhone’ów zostaną pozbawieni wygodniej komunikacji po Wi-Fi, oraz możliwości wykonywania kopii zapasowych. Inni producenci, jak na przykład Western Digital, mają w swojej ofercie dyski sieciowe, które są kompatybilne z Apple’owskim oprogramowaniem Time Machine. Natomiast routery AirPort Extreme mogą zostać zastąpione każdym innym wydajnym urządzeniem, które wspiera standard 802.11ac w wersji 1300 Mbit/s. Zresztą Apple już od początku tego roku sprzedaje za pośrednictwem swoich sklepów routery kratowe Linksys Velop Mesh Wi-Fi. Kilka takich urządzeń służy do budowy jednolitej sieci bezprzewodowej, która swoim zasięgiem obejmuje duże domy oraz biura.

Apple opublikowało również nową stronę wsparcia technicznego, na której opisuje cechy routera Wi-Fi zalecanego do współpracy z urządzeniami firmy. Jak można było się domyślić, powinien to być sprzęt, który działa w standardzie 802.11ac, obsługuje oba pasma 2,4 GHz i 5 GHz, wspiera szyfrowanie WPA2 Personal (AES) oraz posiada tryb MIMO lub MU-MIMO (Multi User MIMO).

Źródło:  MacRumors

 

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.