Chromecast jest obecnie jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na unowocześnienie starego telewizora, który ‘nie jest smart”. Google szykuje się do kolejnego odświeżenia tego urządzenia, przy czym tym razem mamy do czynienia z dużą zmianą. Projekt o nazwie kodowej Sabrina sprowadza się do nowej wersji “dongla” HDMI z Android TV na pokładzie i dedykowanym pilotem.

Osobiście nie jestem zwolennikiem częstego zmieniania telewizora ze względu na chęć korzystania z nowych inteligentnych funkcji. Moim zdaniem wymiana tak drogiego sprzętu powinna wynikać raczej z bardziej praktycznych powódek. Jeżeli obecna przekątna ekranu oraz oferowana rozdzielczość wam wystarcza, a jedyną doskwierającą niedogodnością jest brak jakieś aplikacji czy też obsługi funkcji “smart”, to lepszym wyborem będzie kupno przystawki telewizyjnej albo zwykłego Chromecasta. Przy czym niedługo może pojawić się na rynku nowe urządzenie, które będzie czymś pomiędzy. Według materiałów zebranych przez ekipę XDA Developers Google pracuje właśnie nad nowym telewizyjnym donglem. Projekt ten ma roboczą nazwę Sabrina i korzysta z systemu operacyjnego Android TV.

Chromecast Ultra + Android TV + pilot = Google Sabrina

Aktualnie jedną z największych wad, Chromecasta jest brak dedykowanego kontrolera. Chociaż znam też takie osoby, które uważają to za zaletę. W końcu mało co denerwuje tak, jak poszukiwania pilota do przystawki telewizyjnej, kiedy Netflix domaga się wciśnięcia przycisku “Oglądaj dalej”. W przypadku Chromecasta wszystkie operacje wykonujemy z poziomu smartfona. Z kolei praktycznie wszystkie najpopularniejsze aplikacje streamingowe mają wbudowaną obsługę tego urządzenia. W przypadku Sabriny możliwa będzie obsługa urządzenia za pomocą dołączonego pilota. Dostępne w sieci zdjęcia sugerują, że będzie on bardzo prosty. Mam nadzieję, że Google pozostawi również alternatywę w postaci strumieniowania z poziomu aplikacji mobilnych.

Sabrina pilot

Wygląda również na to, że Sabrina będzie okazją do premiery nowej wersji Androida TV. Kolejne zdjęcia pokazują, że nowy interfejs będzie nastawiony na tzw. kontent, czyli zawartość programową, a nie konkretne aplikacje. Jest to zmiana w dobrą stronę, ponieważ obecna obsługa Androida TV jest trochę “toporna”.

Ciekawe, jaka będzie cena nowego akcesorium. Dotychczasowe przecieki mówią, że Sabrina ma kosztować około 80 dolarów, czyli po przeliczeniu na złotówki i doliczeniu podatku VAT wychodzi około 380 zł. Z kolei Chromecast Ultra, który obsługuje rozdzielczość 4K, kosztuje około 340 zł. Za taką samą kwotę można kupić już nie jedną przystawkę telewizyjną z Androidem TV i pilotem. Jednak niewątpliwą zaletą Sabriny jest mniejszy rozmiar oraz prawdopodobnie wygodniejsza obsługa.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.