Rynek smartfonów nie jest przyjaznym miejscem dla nowych graczy. Przekonał się o tym sam Andy Rubin, który jest uważany za ojca Androida. Założona przez niego firma Essential Products zdążyła wypuścić na rynek tylko jeden produkt i już się mówi o jej sprzedaży.

Andy Rubin chciał zrewolucjonizować rynek smartfonów. Mogłoby się wydawać, że człowiek odpowiedzialny za powstanie Androida jest w stanie dokonać prawdziwej rewolucji. Jednak firma Essential Products wyprodukowała jak do tej pory tylko jeden model smartfona. Jest to Essential PH-1, który pokazał się na rynku jesienią zeszłego roku. Był to pierwszy smartfon z Androidem, który posiadał ekran z tzw. notch-em, czyli wcięciem znanym z iPhone X. Twórca Androida sprzedał 150 tysięcy egzemplarzy swojego flagowca. Zważając na to, że smartfon ten dostępny był w sklepach jednego z największych amerykańskich operatorów, to nie jest zbyt dobry wynik. Wiele osób skrytykowało Essential PH-1 za zbyt słabej jakości aparat oraz wysoką cenę.

Jeszcze nie wiemy co się stanie z Essential Products

Dziennikarze Bloomberg opublikowali niedawno artykuł, w którym powołują się na informatorów zaznajomionych ze sprawą. Według nich firma twórcy Androida wstrzymała prace nad kolejnym smartfonem, którym miał być Essential PH-2. Natomiast inżynierowi pracujący nad tym projektem mieli zostać oddelegowani do prac nad inteligentnym głośnikiem z asystentem głosowym, który miałby konkurować z Amazon Alexa oraz Google Home. Jednak firma Andiego Rubina jest w złej sytuacji finansowej. Według informatorów rozważana jest sprzedaż firmy.

Andy Rubin odniósł się za pomocą Twittera do plotek, które pojawiły się w sieci. Oświadczył, że jego firma rozwija jednocześnie kilka projektów. Dlatego też rezygnacja z niektórych z nich jest jak najbardziej zrozumiała. W końcu Essential Products tak samo, jak każda inna firma, skupia się na rozwoju tych produktów, które w niedalekiej przyszłości przyniosą największe zyski. Jednak to nie koniec plotek. Dziennikarze z The Information otrzymali maila, którego Andy Rubin zaadresował do swoich pracowników. Napisał w nim, że aktualnie nikt (łącznie z nim) nie wie, jakie rozwiązanie będzie dla firmy najlepsze. Zaznaczył również, że konsultuje z bankowcami różne scenariusze. Jednym z nich może być sprzedaż firmy. Jednak Essential Products na pewno nie kończy swojej działalności.

Źródło: BloombergThe Information

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.