Co jakiś czas polscy operatorzy dzielą się informacjami dotyczącymi rozbudowy swoich sieci mobilnych. Grupa Cyfrowego Polsatu nie ma w zwyczaju podawania liczby stacji bazowych, którą moglibyśmy bezpośrednio porównać z wynikami innych operatorów. Jednak i tak publikowane informacje pozwalają na zobrazowanie parametrów sieci Plusa.

Grupa Cyfrowego Polsatu opublikowała niedawno raport półroczny, którego lektura kierowana jest do akcjonariuszy. Nas najbardziej zainteresował fragment opisujący rozbudowę sieci i refarming pasma. W pierwszym półroczu 2019 roku klienci Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu przesłali przez sieć mobilną operatora około 530 PB. Stacje bazowe LTE Plusa zapewniają 99% pokrycia populacji Polski. Z kolei nadajniki LTE-Advanced docierają do 73% Polaków. Obecnie operator skupia się na ich rozbudowie na terenie całego kraju. Obecnie Grupa CP posiada “kilkanaście tysięcy systemów eNodeB“. Niestety liczba ta nie przekłada się bezpośrednio na ilość fizycznych lokalizacji, w których znajdują się stacje bazowe.

Plus stawia na rozbudowę bloków LTE w pasmach 1800 MHz i 2600 MHz

Operator buduje swoją sieć LTE na podstawie częstotliwości z pasm 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Plus jest jedynym polskim operatorem, który nie posiada zasobów w paśmie 800 MHz. Za to Grupa CP zainwestowała w refarming pasma 900 MHz na 6,2 tysięcy nadajników. Wcześniej pasmo to było używane jedynie przez sieć 2G GSM. Teraz pracuje na nim również sieć 4G LTE. Jednak jest to tzw. pasmo zasięgowe, które nie pozwala na szybki przesył dużych porcji danych.

Polkomtel cały czas zwiększa pojemność swojej sieci poprzez wykorzystanie ciągłych bloków 20 MHz z pasm 1800 MHz i 2600 MHz. Operator testuje również rozwiązanie oparte o blok 50 MHz z pasma 2600 MHz działający w technologi LTE TDD.

Szefowie Grupy CP bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat inwestycji dotyczących 5G. Plus nie pochwalił się do tej pory żadnymi testami nowej technologi. Jednak operator już teraz analizuje rynek i różne scenariusze wdrożenia nowej technologi. Niestety przedstawiciele Plusa nie podzielili się szczegółami na ten temat.

Źródło: Grupa Cyfrowego Polsatu

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.