Brytyjscy operatorzy już w zeszłym roku wykupili licencje na częstotliwości potrzebne do świadczenia usług 5G. Jednak nie zdecydowali się jeszcze na komercyjne wdrożenie nowej technologi. Pierwszym z nich ma być operator EE, którego właściciel zapowiedział właśnie gotowość do “natychmiastowego uruchomienia sieci 5G”.

Europejscy operatorzy nie mają dość łatwego startu z nową technologią. Pomimo tego, że na całym kontynencie pasmo 3,4 GHz – 3,8 GHz jest przeznaczone dla sieci bezprzewodowych, to w poszczególnych krajach jest ono trochę inaczej zagospodarowane. Problem polega na tym, że częstotliwości te są wciąż używane przez różne firmy i lokalne samorządy do budowy niewielkich sieci korzystających z technologi WiMAX. Dlatego producenci stacji bazowych oraz urządzeń klienckich (głównie smartfonów) muszą dostosować swoje oprogramowanie pod wymogi stawiane w poszczególnych krajach członkowskich. Dodatkowo niektórzy operatorzy czekają na dalszy rozwój dyskusji dotyczących wymogów bezpieczeństwa dla urządzeń potrzebnych do budowy sieci 5G. Pierwsze europejskie komercyjne sieci nowej generacji działają już w Szwajcarii. Następna w kolejce ustawia się Wielka Brytania.

EE zapowiedziało, że pierwsze stacje bazowe 5G obejmą swoim zasięgiem 15% populacji Wielkiej Brytanii

British Telecom (właściciel sieci EE) ogłosił, że jest na dobrej drodze, żeby już niedługo uruchomić sieć 5G w pierwszych 16 brytyjskich miastach. Pierwsza faza wdrożenia nowej technologi obejmie Londyn, Cardiff, Edynburg, Belfast, Birmingham i Manchester. Później przyjdzie kolej na Glasgow, Newcastle, Liverpool, Leeds, Hull, Sheffield, Nottingham, Leicester, Coventry oraz Bristol.

Wcześniej operator zapowiedział, że pierwsze 1500 stacji bazowych 5G przejmie 25% ruchu generowanego w całej sieci. Przy czym będą znajdować się one głównie w dużych miastach i miejscach, gdzie znajduje się najwięcej użytkowników. Taka ilość nadajników przełoży się na 15% zasięg populacyjny.

EE posiada aktualnie 40 MHz blok częstotliwości z pasma 3,4 GHz, który kosztował operatora 303 miliony funtów. Konkurencyjny Vodafone posiada 50 MHz, za które zapłacił 378 milionów funtów. Telefonica, podobnie jak EE, wykupiła 40 MHz z pasma 3,4 GHz, za które zapłaciła 318 milionów funtów. Najmniej, bo 20 MHz, ma operator Three, który na nowe częstotliwości 5G wydał zaledwie 151 milionów funtów.

Źródło: RCR Wireless

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.