Urząd Komunikacji Elektronicznej od kilku lat prowadzi kampanię informacyjną na temat tzw. wzmacniaczy/repeaterów GSM. Urządzenia te są często kupowane przez osoby, które mają problem z zasięgiem sieci komórkowej. Jednak ich samodzielna instalacja jest w Polsce nielegalna i podlega grzywnie, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Wzmacniacze sygnału komórkowego wydają się łatwym rozwiązaniem wszelkiej maści problemów z zasięgiem. Urządzenia te składają się z trzech elementów: zewnętrznej anteny kierunkowej, dwukierunkowego wzmacniacza oraz anteny wewnętrznej. Działają one na bardzo prostej zasadzie. Przy pobieraniu danych zewnętrzna antena łączy się ze stacją bazową i odebrany sygnał przekazuje przez wzmacniacz do drugiej anteny, która zazwyczaj montowana jest w miejscu, gdzie jest problem z zasięgiem. Z kolei w drugą stronę sygnał z telefonu komórkowego jest wzmacniany i wypromieniowany w stronę wybranej stacji bazowej. Problem polega na tym, że takie urządzenia bardzo często zakłócają pracę sieci komórkowych. Dlatego do ich instalacji upoważnieni są jedynie operatorzy posiadający ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości.

wzmacniacz GSM LTE
Samodzielny montaż takiego zestawu jest nielegalny.

UKE ostrzega przed nielegalną instalację i użytkowaniem wzmacniaczy GSM

Urząd Komunikacji Elektronicznej rok temu zadbał już o to, żeby na aukcjach repeaterów GSM sprzedawanych na Allegro znajdowała się następująca informacja:

Samodzielny montaż oraz używanie wzmacniaczy GSM/UMTS/LTE zwanych również repeaterami przez osoby nieuprawnione jest prawnie zabronione. Prawo do instalacji tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy sieci komórkowych. Niezastosowanie się do powyższego może zostać uznane, jako czyn podlegający grzywnie, a w przypadku działania w sposób uporczywy, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2.

Grzywna, o której mowa, wynosi do 1000 zł. Dlatego też, jeśli macie problem z zasięgiem, to powinniście zgłosić go swojemu operatorowi. W kłopotliwych sytuacjach firmy telekomunikacyjne mogą zmodernizować swoją sieć lub też zainstalować dodatkowy repeater.

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.