Qualcomm usilnie pracuje nad swoim modemem 5G, czyli układem Snapdragon X50. To właśnie on ma znaleźć się w pierwszych smartfonach oraz routerach, które będą obsługiwać nową technologię. Jednak 5G ma wiele twarzy. Jedną z nich jest pasmo milimetrowe mmWave. Kilka dni temu zobaczyliśmy nagranie, w którym Qualcomm pokazał prototyp urządzenia z działającym modemem 5G w paśmie 28 GHz. Jest to pierwsze urządzenie tego typu, które swoimi gabarytami nie przypomina małej lodówki. Aktualna prędkość transmisji danych jest na poziomie 4,3 Gbit/s.

Modem Snapdragon X50 został zapowiedziany w październiku 2016 roku. Od tamtego czasu Qualcomm pracował zarówno nad miniaturyzacją, jak i implementacją technologii, które miały być zastosowane w sieciach 5G. Problem polegał tylko na tym, że dopiero pod koniec zeszłego roku zostały zakończone prace nad standardem 5G NR. Wiele osób wątpiło w to, że pasmo milimetrowe zostanie zaimplementowane również w smartfonach. Jednak Sherif Hanna, dyrektor działu marketingowego Qualcomma, wprost powiedział, że w ciągu kilku miesięcy zostanie opracowany kolejny prototyp, który swoim wyglądem oraz rozmiarami będzie przypominać znane nam smartfony. Natomiast w pierwszej połowie 2019 roku powinny się pojawić pierwsze komercyjne urządzenia.

Qualcomm pokazuje, że 5G jest szybkie, ale nie to jest najważniejsze

Na nagraniu widzimy urządzenie 5G z modemem mmWave, które znajduje się w ekranowanej klatce, gdzie zainstalowano 6 piramidalnych anten tubowych. Niestety nie znamy schematu podłączeń oraz parametrów transmisji, takich jak tryb MIMO czy też użyta modulacja. Qualcomm pochwalił się jedynie prędkością wynoszącą 4,3 Gbit/s oraz agregacją 8 bloków częstotliwości, każdy po 100 MHz. Skonstruowanie urządzenia, które przysyła dane w paśmie o szerokości 800 MHz, jest imponujące. Jednakże współczynnik wykorzystania pasma takiego rozwiązania wynosi zaledwie 5,375 bit/s/Hz (tj. 107,5 Mbit/s w bloku 20 MHz). Podobny wynik osiągały pierwsze urządzenia LTE. Jednak nie to jest najważniejsze w nadchodzących sieciach 5G. Duża pojemność sieci pracujących w paśmie 28 GHz mWave będzie zapewniona nie tylko za pomocą szerokiego pasma, ale również poprzez wykorzystanie wielu anten oraz technice Massive MIMO. W praktyce oznacza to, że stacja bazowa 5G będzie mogła jednocześnie obsłużyć kilka urządzeń, które będą przesyłać dane z prędkością 4 – 5 Gbit/s każde.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.