Włoski operator TIM (Telecom Italia) pochwalił się nowym rekordem prędkości osiągniętym za pośrednictwem sieci 5G. Włosi we współpracy z Ericssonem przeprowadzili test w paśmie 26 GHz, podczas którego udało się przekroczyć 2 Gbit/s. O ile w Korei Południowej czy też Stanach Zjednoczonych nie byłby to wyczyn, to w Europie jest to warty odnotowania wyczyn.

Już kilku europejskich operatorów świadczy komercyjne usługi 5G. Jednak na razie są one wolniejsze od tych, które działają, chociażby w Stanach Zjednoczonych. Wynika to głównie z tego, że w Europie nie nastąpiła jeszcze dystrybucja częstotliwości z pasma milimetrowego. Chociaż są od tej reguły pewne wyjątki. Dobrym przykładem są tutaj Włochy. TIM (Telecom Italia) wydał aż 2,4 miliarda euro na rezerwacje częstotliwości z pasm 700 MHz, 3,7 GHz oraz 26 GHz. Dzięki temu może on przygotowywać się do wdrożenia rozwiązań, które oferują dużo większe prędkości pobierania danych. Standardowe implementacje 5G w paśmie C pozwalają na pobieranie danych z prędkością około 1 Gbit/s. Z kolei TIM uzyskał na sprzęcie szwedzkiego Ericssona uzyskał w paśmie 26 GHz prędkość powyżej 2 Gbit/s.

2 Gbit/s w paśmie milimetrowym 26 GHz to dopiero początek, będzie jeszcze szybciej

Największą zaletą pasma milimetrowego jest to, że wysokie częstotliwości pozwalają na zagospodarowanie bardzo szerokiego kanału na transmisję danych. Aktualnie TIM korzysta w paśmie 26 GHz z kanału o szerokości 200 MHz. Jest on 2,5x szerszy od tego, który dostępny jest w paśmie C. Ważne jest również to, że na rynku dostępne są już urządzenia korzystające z pasma milimetrowego. Testy odbyły się z użyciem routera Askey CPE RTL0200 wyposażonego w modem Qualcomm Snapdragon X50.

Włoski operator wierzy w to, że pasmo 26 GHz znajdzie praktyczne zastosowanie. TIM chce skorzystać z niego do świadczenia usługi FWA, czyli bezprzewodowego dostępu do internetu dla mieszkań i domów. Telekom chce w ten sposób dostarczać szerokopasmowy internet tam, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury dla łączy stacjonarnych. Dodatkowo TIM wspomina o budowie dedykowanej infrastruktury wewnątrzbudynkowej.

Telecom Italia wspomina w swoim komunikacie prasowym, że docelowo w pasmie 26 GHz będzie korzystać z kanałów o łącznej szerokości 400 MHz. Dodatkowo operator, że jego sieć 5G w 2020 roku będzie korzystać łącznie z 800 MHz pasma. Później może je rozszerzyć do 1000 MHz. Tak szerokie kanały pozwolą na pobieranie danych z prędkościami w okolicach odpowiednio 8 Gbit/s i 10 Gbit/s.

Źródło: Telecom Italia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.