Targi Mobile World Congress, które odbywają się właśnie w Barcelonie, uważane są za święto fanów smartfonów. Wynika to z tego, że to właśnie podczas tego wydarzenia prezentowane są flagowce takich producentów, jak Samsung, LG, Huawei czy też Nokia (HMD Global). Jednak nie możemy zapominać również o tym, że MWC to miejsce, gdzie o swoich planach opowiadają producenci sprzętu telekomunikacyjnego oraz operatorzy. Dzięki wystąpieniu przedstawicieli niemieckiego oddziału T-Mobile dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku ruszą testy komercyjnej sieci 5G.

Deutsche Telekom (czyli właśnie T-Mobile Niemcy) jest jednym z tych operatorów, który poświęca dużo środków na inwestycje związane z 5G. Już wcześniej słyszeliśmy o udanych testach prowadzonych razem z Huawei, które zaowocowały uruchomieniem 3 stacji bazowych 5G w Berlinie. Przy okazji wystąpienia podczas targów MWC 2018 dowiedzieliśmy się, że Deutsche Telekom sporo inwestuje w swoją sieć szkieletową. Sieć komórkowa nowej generacji oprócz stacji bazowych będzie również potrzebować pojemnej sieci światłowodowej. Dlatego właśnie T-Mobile położyło podczas zeszłego roku aż 40 000 km światłowodu. W tym roku inwestycje będą prowadzone jeszcze na szerszą skalę. Cała grupa T-Mobile posiada w Europie aż 700 000 km światłowodów. Dlatego też można dość śmiało stwierdzić, że operator ten jest już przygotowany na ruch, jaki wygenerują nowe stacje bazowe 5G.

Pierwsze testy komercyjnej sieci 5G NR rozpoczną się pod koniec 2018 roku

Organizacja 3GPP skończyła już prace nad standardem sieci 5G NR (New Radio) pracującej w trybie Non Standalone (czyli we współpracy z LTE). Natomiast producenci stacji bazowych oraz chipsetów już ogłosili zakończenie pierwszych udanych testów interoperacyjnych. Dlatego też wszystko jest na dobrej drodze, aby jeszcze w tym roku rozpocząć testy komercyjnej sieci, z której będziemy mogli skorzystać w 2019 roku. Harmonogram jest bardzo napięty, jednak wszystkie firmy pracujące nad 5G zgodnie twierdzą, że zdążą. Z kolei operatorzy zastanawiają się, jak w praktyce wykorzystać nową infrastrukturę 5G. Dlatego właśnie T-Mobile uruchomiło już jakiś czas temu inkubator technologiczny hub:raum, w którym to startupy pracują nad zastosowaniem nowej technologii. Jednym z nich jest wstępna diagnoza pacjenta podczas transportu do szpitala.

Źródło: Deutsche Telekom

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.