Pod koniec kwietnia świat obiegła informacja, że Nokia pozostała bez kontraktu na dostawę sprzętu 5G SA u wszystkich dużych chińskich operatorów. Teraz Finom udało odrobić się straty, ponieważ podpisali kontrakt z China Unicom na dostawę sprzętu dla rdzenia sieci 5G SA.

Aktualnie wszystkie wdrożenia sieci 5G odbywają się w architekturze NSA (Non-Standalone). W skrócie polega to na tym, że stacje bazowe 5G (gNodeB) komunikują się z resztą sieci za pomocą stacji bazowych 4G (eNodeB). Natomiast cały rdzeń sieci pozostaje dalej w sieci 4G. Z kolei urządzenia klienckie łączą się z siecią 5G na takiej zasadzie, że ruch użytkowników jest przekazywany przez nadajniki 5G, a całą sygnalizację obsługuje LTE. O ile takie rozwiązanie obniża koszty i przyspiesza wdrażanie sieci piątej generacji, to nie zapewnia minimalnych opóźnień. Dlatego operatorzy z kilku krajów, w tym z Chin, już teraz szykują się na wdrożenie samodzielnych sieci 5G SA (Standalone).

Nokia jednym z dostawców rdzenia 5G SA dla China Unicom

W kwietniu poznaliśmy wyniki dotyczące wyboru dostawców dla warstwy radiowej 5G SA w sieciach największych chińskich operatorów. Nokia nie wygrała wtedy żadnego kontraktu, a jedynym wybranym niechińskim dostawcą był Ericsson. Przy czym Szwedom przypadło jedynie 18% udziału w stacjach bazowych telekomów China Unicom i China Telecom.

Nokia poinformowała, że podpisała kontrakt China Unicom na dostawę 10% urządzeń mających pracować w sieci rdzeniowej 5G SA operatora. Nie jest to dużo, ale należy pamiętać, że chińscy operatorzy preferują chińskich dostawców. W tym konkretnym przypadku pozostałymi dostawcami będą Huawei i ZTE.

“China Unicom wybrał Nokię do wsparcia budowy sieci 5G w Chinach, co oznacza rozszerzenie dotychczasowej współpracy w obszarze 4G firmy Nokia z chińskim dostawcą usług telekomunikacyjnych” – poinformowała Nokia w komunikacie.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.