Nokia poinformowała oficjalnie, że w Polkomtel (operator sieci Plus) uruchomił już pierwsze stacje bazowe 5G tego producenta w swojej sieci. Ogłoszenie dotyczy urządzeń infrastrukturalnych pracujących w paśmie TDD 2600 MHz. Wcześniej sieć 5G Plusa działała tylko na sprzęcie Ericssona.

Polkomtel jest jedynym polskim operatorem, który nie korzysta w swoich sieciach komórkowych ze sprzętu Huawei. Być może tego nie wiecie, ale klienci sieci Plus łączyli się ze światem za pośrednictwem infrastruktury Nokii już od 1996 roku. Dla przypomnienia był to rok, w którym Polkomtel uzyskał koncesję numer 1 na świadczenie usług telekomunikacyjnych i budowę sieci GSM w paśmie 900 MHz. Nokia dostarczała polskiemu operatorowi zarówno sprzęt 2G, 3G, jak i 4G LTE. Z kolei Polkomtel był jednym z pierwszych operatorów, który uruchomił usługi LTE już w 2011 roku. Z kolei wiosną tego roku, kiedy to Plus ogłosi uruchomienie sieci 5G w paśmie 2600 MHz, odbyło się to bez udziału Nokii. Jednak teraz to się zmienia. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Nokia jest drugim (obok Ericssona) dostawcą urządzeń radiowych dla 5G od Plusa.

Nokia podtrzymuje długoletnie partnerstwo z Plusem

Finowie podkreślają fakt długoletniej współpracy z Polkomtelem. Dzięki temu uruchomienie nowych stacji bazowych dla sieci 5G nie oznacza konieczności budowy wszystkiego od podstaw. Plus już wcześniej korzystał z platformy Nokia AriScale, na której oparta jest część infrastruktury sieci LTE. W ten sposób dołożenie kolejnej warstwy radiowej w paśmie TDD 2600 MHz i integracja nadajników 5G z 4G (sieć działa w architekturze NSA – non-standalone) sprowadza się w dużej mierze do aktualizacji oprogramowania i minimalnych zmian sprzętowych.

Stacje bazowe 5G Nokii działają obecnie w Warszawie oraz największych miastach z wschodniej części naszego kraju. Według wcześniejszych zapowiedzi w zasięgu nowej sieci Plusa powinno być już 11 mln mieszkańców kraju.

Plus kluczowe lokalizacje 5G

Warto tutaj zaznaczyć, że w pierwszej fazie budowy sieci 5G, Plus korzystał jedynie ze stacji bazowych Ericssona. Część z nich znalazła się również w Warszawie. Nie wiadomo, czy operator zdecydował się na ich wymianę na sprzęt Nokii, czy może w tym samym mieście działa sprzęt, który pochodzi od dwóch dostawców. Operatorzy zazwyczaj korzystają na danym obszarze geograficznym z urządzeń jednego producenta.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.