Doczekaliśmy się pierwsze biznesowego testu 5G w Polsce. Orange, Ericsson oraz Instytut Łączności podpisali porozumienie w sprawie testowania technologii 5G pod kątem łączności z dronami. Posłuży temu nowa stacja bazowa, która zaoferuje opóźnienia w transmisji danych na poziomie pojedynczych milisekund.

Orange Polska ma już na swoim koncie rozległe testy 5G pod kątem zastosowania nowej technologii do zapewnienia dostępu do superszybkiego internetu mobilnego. Operator zbudował do tej pory dwie testowe sieci 5G (w Warszawie i Lublinie). Każda z nich składa się z kilku stacji bazowych. Testy pokazały, że pierwsze wdrożenia 5G pozwolą na osiągnięcie prędkości transmisji na poziomie 800 – 900 Mbit/s. Z kolei maksymalna prędkość pobierania danych może przekroczyć 1 Gbit/s. Jednak obie te instalacje mają jeden mankament. Chodzi tutaj o opóźnienia, które są takie same, jak w sieciach LTE (tj. średni ping wynosi około 33 ms). Tak duże opóźnienia nie pozwalają na wykorzystanie sieci 5G NSA (Non-standalone) do aplikacji czasu rzeczywistego. Do ich grona zalicza się również łączność z dronami. Dlatego Orange oraz Ericsson uruchomią w Warszawie kolejną stację bazową 5G, która posiada rozwiązania techniczne ograniczające opóźnienia do poziomu pojedynczych milisekund.

Orange daje jasny sygnał, że 5G to nie tylko szybki internet

Jeśli chodzi o testy 5G w Polsce, to wszyscy mówili o nich w kontekście przyspieszenia internetu mobilnego oraz potencjalnej alternatywy dla internetu stacjonarnego. Jednak 5G to nie tylko szybki internet. Nowa generacja sieci mobilnych ma pozwolić na obsługę dużej liczby urządzeń IoT oraz wszelkiej maści maszyn. Z kolei niskie opóźnienia otworzą przed operatorami drzwi do aplikacji czasu rzeczywistego. Jedni mówią tutaj o zdalnych operacjach. Inni, jak np. Orange, stawiają sobie bardziej przyziemne cele. Dobrym przykładem jest tutaj zdalne sterowanie dronami wyposażonymi w łączność 5G.

“Orange Polska intensywnie przygotowuje się do wdrożenia sieci 5G. Prowadzimy największe w Polsce testy pod względem zasięgu i liczby stacji bazowych. Teraz dokładamy do tego kolejny element – testy zastosowań biznesowych” – powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

Testy w Warszawie odbywają się na sprzęcie Ericssona. Będzie to już dziesiąta testowa stacja bazowa uruchomiona w stolicy.

“To dla nas wyróżnienie, że wiodące na rynku rozwiązania 5G firmy Ericsson zostaną wdrożone w Instytucie Łączności. Możliwości sieci 5G rozszerzonego mobilnego szerokopasmowego dostępu do internetu zostaną teraz wykorzystane do aplikacji komunikacji krytycznej posługujących się dronami” – powiedział Piotr Jasiniewski, Ericsson Polska.

Stronę biznesową reprezentuje Instytut Łączności. Nadajnik Ericssona, który oferuje minimalne opóźnienia, powstanie właśnie na dachu Instytutu.

“Instytut Łączności-PIB posiada status Digital Innovation Hub – 5G (DIH-5G). Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla Instytutu ogromnie ważna gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Posiadanie dostępu do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nowych usług planowanych w sieciach 5G oraz metod pomiarowych PEM” – powiedział dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.

Źródło: Orange Polska

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.