Większość osób uważa, że chińskie smartfony są jedynie marną podróbką urządzeń projektowanych w Korei, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego. Chińczycy cały czas depczą po piętach swoich konkurentów i ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami. Dobrym dowodem są na to smartfony 5G. Oppo, OnePlus oraz Xiaomi już oficjalnie mówią o pierwszych urządzeniach obsługujących sieci nowej generacji, które pojawią się w sklepach w przyszłym roku.

Smartfony Oppo nie są jeszcze oficjalnie sprzedawane w Polsce. Jednak ta chińska marka zawitała już do Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Holandii. Dlatego możemy spodziewać się, że prędzej czy później, któryś z polskich dystrybutorów zdecyduje się na wprowadzenie marki Oppo na nasz rynek. Tym bardziej, że operatorzy, którzy przymierzają się do wdrożenia 5G, mogą być chętni do sprzedaży tanich smartfonów zgodnych z nową technologią. Oppo ma na tym polu dość duże aspiracje. Chińczycy chcą być pierwsi. Dlatego co jakiś czas publikują w sieci zdjęcia ze swoich testów. Na ostatnim z nich możemy zobaczyć zmodyfikowanego Oppo R15, który jest podłączony do Internetu za pośrednictwem laboratoryjnej sieci 5G.

Oppo 5G

OnePlus oraz Xiaomi również szykują smartfony 5G

Trzeba przyznać, że Oppo miało dość dużo pracy przy integracji modemu 5G. Musimy pamiętać o tym, że Oppo R15 wyposażony jest w chipset Mediatek Helio P60. Natomiast prototyp 5G korzysta z modemu Qualcomm Snapdragon X50. Dlatego tak intensywne prace z nowym dostawcą zasługują na słowa uznania. Jednak konkurencja nie śpi.

Pete Lau, szef OnePlus, udzielił ostatnio wywiadu, w którym bardzo pewnie wypowiadał się na temat współpracy z europejskimi operatorami. Jest on pewny, że jego firma jako pierwsza wprowadzi do Europy smartfona z modemem 5G. Oprócz tego OnePlus szykuje na przyszły rok “klasyczne” smartfony 4G LTE. Oznacza to, że przyszłoroczny OnePlus w wersji 5G będzie dostępny tylko w wybranych krajach. Taka strategia jest sensowna, ponieważ niewielu operatorów zdecyduje się na uruchomienie 5G w 2019 roku.

OnePlus 6T

Swoje “trzy grosze” szykuje również Xiaomi. W pierwszym kwartale przyszłego roku pojawi się Xiaomi Mi Mix 3, który będzie również dostępny w wariancie z modemem 5G.

Xiaomi Mi Mix 3

Źródło: Oppo, Verge

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.