Kto uraczy nas pierwszym smartfonem z modemem 5G? Motorola już przygotowała odpowiedni moduł do Moto Z3. Natomiast LG zapowiedziało smartfona 5G, który pojawi się w salonach jednego z amerykańskich operatorów w pierwszej połowie 2019 roku. Nad 5G pracują również producenci smartfonów pochodzący z Chin. Pierwsze udane testy ma już na swoim koncie Oppo, które modem Snapdragon X50 umieściło w przerobionej wersji smartfona Oppo R15.

Operatorzy komórkowi z poszczególnych krajów już jakiś czas temu zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku rozpoczną testy komercyjnych sieci 5G. Oznacza to, że będą oni sprawdzać, jak w praktyce sprawuje się sprzęt (tj. stacje bazowe, elementy sieci szkieletowej oraz urządzenia klienckie) zgodne ze standardem 3GPP opisującym sieci 5G NR NSA (Non-Standalone). Jednak będą one przeprowadzane z użyciem routerów i modemów w postaci dongli USB. Natomiast pierwsze smartfony 5G pojawią się dopiero w przyszłym roku. Większość z nich będzie posiadać modemy Qualcomm Snapdragon X50, które niedługo trafią do produkcji. Jednak producenci smartfonów współpracujący z Qualcommem już otrzymali pierwsze próbki. Oppo udało się je zintegrować z przerobioną wersją telefonu Oppo R15. Wyniki pierwszych testów są obiecujące. Smartfon potrafi się połączyć z siecią 5G, a na ekranie wyświetla informacje o rodzaju sieci. Jednak to dopiero początek prac. Oppo musi jeszcze popracować nad prędkością transmisji danych.

Oppo test 5G

5G w Oppo R15 jest na razie wolniejsze od LTE

Chińczycy udostępnili w sieci zrzut ekranu pokazujący jeden z etapów testu. Widzimy na nim kilka szczegółów dotyczących konfiguracji emulatora stacji bazowej oraz prędkość transmisji zmierzoną za pomocą aplikacji iperf. Prototypowy smartfon Oppo pracował w trybie dual-connectivity, czyli był połączony z dwoma stacjami bazowymi: LTE i 5G. Sieć 4G była skonfigurowana na pasmo 800 MHz z blokiem o szerokości 10 MHz. Natomiast nadajnik 5G pracował w paśmie 3,5 GHz z blokiem 20 MHz. Oznacza to, że smartfon miał do dyspozycji 30 MHz pasma, które pozwoliło na transfer danych z prędkością 70 Mbit/s. Jest to bardzo słaby wynik. W czym tkwi problem? Całkiem możliwe, że Oppo nie opanowało jeszcze wszystkich możliwości modemu Snapdragon X50. Test mógł zostać przeprowadzony w trybie, w którym smartfon przesyłał dane tylko z użyciem stacji bazowej 5G, a LTE było używane dla kanałów sygnalizacyjnych. Dodatkowo inżynierowie Oppo mogli na razie podłączyć do modemu Qualcomma tylko jedną antenę, co by tłumaczyło prędkość 70 Mbit/s przy bloku 20 MHz oraz modulacji 64 QAM.

Oppo R15 5G

Na sam koniec należy podkreślić przekaz komunikatu Oppo. Znajdujące się na rynku smartfony mogą łączyć się z sieciami 5G. Potrzebują tylko odpowiedniego sprzętu.

Źródło: MyDrivers

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.