Wcześniej co jakiś czas poszczególne firmy chwaliły się nowymi rekordami, które dotyczyły rozwiązań testowych. Teraz z kolei dużo bardziej interesujące są kolejne osiągnięcia dotyczące wdrożeń komercyjnych. Wygląda na to, że dzisiaj najszybszy sprzęt 5G produkują Finowie. Nokia pochwaliła się właśnie osiągnięciem prędkości pobierania danych na poziomie 4,7 Gbit/s w bloku o szerokości 800 MHz.

Sieci 5G mogą działać na różnych częstotliwościach. Mamy tutaj do czynienia z dwoma zakresami: FR1 (Frequency Range 1) oraz FR2 (Frequency Range 2). Obecnie operatorzy realizują wdrożenia przede wszystkim w pasmach FR1 (tzw. sub-6 GHz). Są to częstotliwości do 6 GHz, z których w dość dużej mierze korzystają już sieci LTE. Z kolei zakres FR2 (tzw. mmWave) obejmuje częstotliwości od 24 GHz do 40 GHz. Są one bardzo interesujące, ponieważ oferują one szerokie bloki umożliwiające osiągnięcie docelowych prędkości pobierania danych dla sieci 5G. Dotychczas firmie Ericsson udało się przesłać dane z prędkością 4,3 Gbit/s. Tym samym Szwedzi pobili wcześniejszy rekord należący do Huawei, który wynosił 3,67 Gbit/s.

5G mmWave

Nokia z nowym rekordem prędkości w sieciach 5G mmWave, wynosi on 4,7 Gbit/s

Nokii udało się pobić wcześniejszy rekord Ericssona o około 400 Mbit/s, co przekłada się na niecałe 10% poprzedniego wyniku. Pomimo tego, że nie jest to dużo, to z punktu medialnego jest to bardzo ważne osiągnięcie. Nokia zmaga się obecnie z kryzysem wizerunkowym, który odnosi się do opóźnionego rozwoju rozwiązań 5G. Tym samym jest to jasny sygnał dla inwestorów i przede wszystkim operatorów, że kilkumiesięczne opóźnienie względem konkurencji przekłada się na wysoką jakość dostarczonego rozwiązania.

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, czy Nokia i Ericsson uzyskali swoje prędkości w dokładnie takich samych warunkach. W obu komunikatach prasowych mamy wyraźnie wspomniane, że test odbył się w paśmie mmWave, a terminal agregował 8 kanałów, każdy o szerokości 100 MHz. W sumie daje to wspomniane 800 MHz pasma. Przy czym Finowie wspominają jeszcze o skorzystaniu z funkcjonalności EN-DC, która oferuje dodatkową agregację pasm 5G z pasmem LTE. Nokia wyraźnie napisała, że podczas testu korzystała z 40 MHz w pasmie 4G. Przy czym nie wiemy jaka część tego bloku była przeznaczona na transmisję danych. Całkiem możliwe, ale nie mamy co do tego 100% pewności, że wspomniane dodatkowe 400 Mbit/s wynika właśnie ze sprawnej agregacji pasm, z których korzystają sieci 4G i 5G.

EN-DC
Działanie funkcjonalności EN-DC (źródło: ShareTechnote)

Nie zmienia to jednak faktu, że Nokia dostarcza obecnie najszybsze komercyjne rozwiązanie dla sieci 5G NSA, które pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w posiadanych przez operatorów zasobach. Aktualnie tego typu rozwiązania wdrażane są głównie przez amerykańskich operatorów, który inwestują ogromne pieniądze w pasma mmWave.

Źródło: Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.