Federalna Komisja Łączności (czyli FCC) Stanów Zjednoczonych zakończyła niedawno testy kompatybilnościowe pierwszego routera 5G, który będzie używany przez klientów korzystających z oferty bezprzewodowego internetu stacjonarnego. Router Samsunga o oznaczeniu SFG-D0100 będzie dostępny w ofercie amerykańskiego operatora Verizon. Sprzęt ten pracuje w paśmie milimetrowym 5G mmWave 28 GHz.

Już jakiś czas temu pojawiły się informacje, że pierwsze urządzenia 5G nie będą smartfonami. Co prawda Samsung już organizował testy z udziałem tabletów 5G, a Qualcomm zbudował prototyp urządzenia z chipem mobilnym obsługującym 5G mmWave. Jednakże rozwiązaniom tym daleko jeszcze do komercjalizacji. Jednym z pierwszych urządzeń, które będzie korzystać z nowej generacji sieci komórkowych będzie router Samsunga z roboczo nazwany SFG-D0100. Taki właśnie oznaczenie znajduje się w raportach FCC, czyli organizacji, która między innymi certyfikuje wszystkie urządzenia telekomunikacyjne dopuszczane do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyniki tych testów są udostępnianie publicznie, więc przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie parametry ma pierwszy znany nam router 5G.

Router Samsunga obsługuje 5G mmWave 28 GHz i ma aż 64 anteny

Fale radiowe z pasma milimetrowego 28 GHz mają to do siebie, że podlegają silnemu tłumieniu propagacyjnego. Oznacza to, że zasięg stacji bazowej jest niewielki. Jednak inżynierowie pracujący nad 5G rozwiązali ten problem za pomocą techniki formowania wiązki (beamforming). Oznacza to, że zarówno stacja bazowa, jak i urządzenie klienta potrafią za pomocą układu antenowego uformować kierunkową charakterystykę promieniowania anteny wycelowaną w wybranym przez system kierunku. Router Samsunga używa do tego celu 2 układów antenowych, z czego każdy z nich składa się z 32 niewielkich anten. Każdy z układów promieniuje na innej polaryzacji, więc transmisja danych odbywa się w trybie 2×2 MIMO. Natomiast bardzo wysoka częstotliwość pozwala na zajęcie kanału o szerokości 800 MHz (mamy tutaj agregację 8 bloków po 100 MHz każdy). Do transmisji danych używana jest modulacja 64 QAM, czyli taka sama, jak w LTE.

Samsung SFG-D0100

Organizacja FCC zbadała emisyjność routera 5G. Oznacza to, że powyższe parametry dotyczą uplinku, czyli łącza od użytkownika do stacji bazowej. Niestety nie wiemy, jaka modulacja jest używana podczas pobierania danych. Wtedy moglibyśmy poznać teoretyczną maksymalną prędkość transmisji. Operator, który będzie sprzedawać to rozwiązanie zapewnia, że 5G mmWave zapewni prędkość na poziomie 1 Gbit/s dla każdego użytkownika. Nawet tego, który znajduje się na skraju zasięgu stacji bazowej. Natomiast 32 elementowe układy antenowe powinny wytworzyć kilka ortogonalnych (czyli niezakłócających się) wiązek wycelowanych w różnych użytkowników. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł cieszyć się szybkim internetem. Czy 5G w takim wydaniu wyprze łącza światłowodowe?

Źródło: FCC

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.