Pierwsze sieci 5G będą tylko nieznacznie szybsze od obecnie stosowanych stacji bazowych LTE-Advanced. Jednak nowa generacja sieci mobilnych ma dużo większy potencjał. W Japonii zakończono właśnie pierwsze testy, w których pokazano, że sieci 5G będzie można użyć do przesyłu danych z prędkością 27 Gbit/s.

Technologia 5G jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju. Firmy telekomunikacyjne oraz operatorzy pracują  nad budową fundamentów, które pozwolą przeprowadzić prawdziwą rewolucję. Dlatego japońska firma Mitsubishi Electric Corporation oraz operator NTT DoCoMo sprawdzają jakie są możliwości nowych technologi. Japończykom udało się uzyskać prędkość na poziomie 27 Gbit/s przy odległości 10 metrów od stacji bazowej. Natomiast na dystansie 100 metrów prędkość pobierania danych wyniosła 25 Gbit/s. Test przeprowadzono w milimetrowym paśmie 28 GHz w bloku częstotliwości o szerokości 500 MHz. Z kolei stacja bazowa posiadała innowacyjną antenę zdolną do wypromieniowania 16 strumieni danych, które były odbierane przez antenę zamontowaną na dachu samochodu.

Japończycy szykują się do kolejnych testów 5G, tym razem w środowisku zurbanizowanym

Jak zapewne się domyślacie, szkopuł w tego typu testach tkwi zawsze w szczegółach. Na razie mamy do czynienia z sytuacją, w której wiadomo, że 5G bez problemu prześcignie łącza światłowodowe. Jednakże muszą być spełnione pewne warunki. Obecny test, w którym przekroczono barierę 25 Gbit/s, wykonany został w warunkach stacjonarnych, tj. samochód stał w miejscu. Dodatkowo Japończycy zapewnili do testów bardzo dobre warunki radiowe. W ten sposób pokazali skuteczność algorytmu niwelującego interferencje występujące pomiędzy wiązkami anteny. Jednak jest to dopiero pierwszy krok na długiej drodze, która kończy się komercyjnym wdrożeniem nowej technologi.

Mitsubishi Electric Corporation szykuje się do kolejnych testów. Tym razem Japończycy chcą sprawdzić zachowanie nowej technologii w warunkach wielodrogowej propagacji sygnału radiowego. Oznacza to, że sygnał wysłany przez antenę stacji bazowej dociera do modemu 5G kilkoma ścieżkami. Zjawisko to stwarza kolejne problemy, które muszą zostać wyeliminowane. Bez tego nie możemy mówić o praktycznym zastosowaniu nowej technologi, ponieważ tzw. wielodrogowość występuje w otaczającym nas świecie. Sygnały radiowe odbijają się od ścian budynków, koron drzew, samochodów oraz innych przeszkód, które napotkają na swojej drodze.

Źródło: RCR Wireless

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.