5G jest testowane na całym świecie. Każdy operator jest zainteresowany nową technologią, która kontynuuje rewolucję rozpoczętą przez LTE. Wśród nich znajduje się również międzynarodowa grupa MTN, która swoje usługi świadczy również w Republice Południowej Afryki. To tam właśnie Huawei oraz MTM uruchomili testową sieć 5G w paśmie milimetrowym 28 GHz.

Huawei ma problem z wejściem na rynek USA, ale za to ma dobrą opinię wśród operatorów z Europy oraz Azji. Dlatego też Chińczycy nie mają problemów z tym, żeby przeprowadzać testy 5G na całym świecie. Jak do tej pory, najwięcej informacji dotyczących stacji bazowych 5G Huawei było poświęconych rozwiązaniom na pasmo 3,6 GHz – 3,8 GHz. To właśnie na tych częstotliwość działa jedna z pierwszych sieci nowej generacji uruchomionych przez niemiecki oddział T-Mobile. Jednak dopiero pasmo milimetrowe (czyli 5G mmWave) pozwoli nowej technologi rozwinąć skrzydła i uzyskać ultra szybkie prędkości dla dużej ilości równolegle pracujących urządzeń. Chodzi tutaj właśnie o częstotliwości rzędu 28 GHz, które zostały użyte przez Huawei oraz afrykańskiego operatora.

Huawei oraz MTN osiągnęli prędkość 520 Mbit/s w bloku 100 MHz

Podczas testów został użyty czekający na komercjalizację system Huawei, który został zaprezentowany podczas tegorocznych targów MWC 2018 w Barcelonie. Składa się on między innymi z urządzenia abonenckiego CPE (Customer Premises Equipment), które posiada modem 5G zintegrowany z anteną. W środku posiada on chipset Balong 5G01, który potrafi pobierać dane z prędkością 2,3 Gbit/s. Jednak jest to prędkość maksymalna, do której uzyskania potrzeba szerokiego pasma oraz idealnych warunków radiowych. Natomiast testy zostały przeprowadzone w warunkach rzeczywistych (tj. w centrum handlowym The Fields znajdującym się w stolicy RPA). Natomiast stacja bazowa 5G była podłączona do komercyjnie dostępnej sieci szkieletowej operatora z dostępem do Internetu. Dlatego też wynik ten możemy uznać za dobry. Liczę na to, że 5G będzie na co dzień oferować tego rzędu prędkości, a operatorzy szybko i sprawnie wdrożą nową technologię.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.