Największy europejski operator telekomunikacyjny, Deutsche Telekom, ogłosił uruchomienie pierwszych anten 5G na Starym Kontynencie. Przedsiębiorstwo będące właścicielem spółki T-Mobile zamontowało w centrum Berlina sześć anten, mogących zapewnić prędkości nawet do 10 razy większe niż obecne sieci czwartej generacji.

Fundamenty sieci 5G

Anteny obejmują obszar rozciągający się na około 5 kilometrów, a ich głównym zadaniem są na razie testy. Przed końcem lata w Niemczech ma być zamontowanych 70 anten w 20 stacjach bazowych. Dyrektor ds. technologii w Deutsche Telekom, Walter Godenits, zapowiedział, że testowane obecnie anteny będą punktem wyjścia do powszechnego udostępnienia sieci 5G w przyszłości, a ich użytkowanie nie skończy się na samych testach. Klienci DT mają korzystać z łączności piątej generacji jeszcze przed rokiem 2020.

Z jakich technologii korzysta sieć 5G Deutsche Telekom?

Nowe anteny uruchomione przez DT oparte są na standardzie 5G New Radio (NR), zaakceptowanym pod koniec zeszłego roku. NR jest w pewnym sensie odpowiednikiem LTE dla 5G. Sprzęt do testów został przygotowany przez Huawei. Sieć 5G działa w zakresie częstotliwości od 3,5 do 4,2 GHz, zaś Deutsche Telekom zdecydowało się na wykorzystanie pasma 3,7 GHz. Prędkość przesyłu danych może sięgać nawet kilkudziesięciu gigabitów na sekundę, a opóźnienia w sieci 5G wynoszą zaledwie kilka milisekund. Technologia Massive MIMO (MIMO – multiple input, multiple output) ma zapewnić odporność na spadki wydajności związane z dużą liczbą podłączonych użytkowników.

Azja i USA wyprzedzą Europę

Pomimo starań Deutsche Telekom, Stary Kontynent będzie korzystać z sieci 5G nieco później niż inne miejsca na świecie. Niektóre regiony USA otrzymają łączność piątej generacji jeszcze przed końcem tego roku, podobnie jak Japonia i Korea Południowa. Niemiecki operator zapowiedział jednak, że rozwijanie nowej technologii jest obecnie priorytetem.

Smartfony obsługujące 5G mogą być sprzedawane już w przyszłym roku. Wśród pierwszych z nich ma znaleźć się nowy model Huawei z linii Mate, zapowiedziany na trzeci kwartał 2019. Szacuje się, że do 2025 roku liczba urządzeń korzystających z 5G na całym świecie wyniesie ponad 1,1 miliarda.

Źródło: Mobile World Live