Fińscy operatorzy mogą już korzystać z wszystkich zakresów częstotliwości przewidzianych dla sieci 5G. Wczoraj odbyła tam bardzo szybka i sprawna aukcja dla pasma 26 GHz. Wszystko trwało bardzo krótko. Operatorzy nabyli bloki o łącznej szerokości 2,4 GHz (3x 800 MHz) za cenę wywoławczą, która wynosiła… 21 mln euro. To naprawdę bardzo mało.

Częstotliwości radiowe są bardzo cennym zasobem dla każdego operatora sieci komórkowej. Prawda jest taka, że jeśli dany telekom nie ma wykupionych wystarczających rezerwacji, to nawet najlepsza infrastruktura nie pomoże mu w nadgonieniu konkurentów. Dlatego właśnie każde postępowanie dystrybucyjne przygotowywane jest bardzo starannie. Jednak zawsze do same końca największą niewiadomą pozostaje cena, jaką są skłonni zapłacić poszczególni operatorzy. Ostatni przykład z Finlandii pokazuje, że jeżeli zachowa się równowagę między popytem i podażą, to sama aukcja może być szybka i bezproblemowa. Dodatkowo takie rozwiązanie może być korzystne dla operatorów, a docelowo również ich klientów, czyli mieszkańców danego kraju.

Finowie mogą liczyć na bardzo szybki rozwój sieci 5G i prędkości sięgające 5 Gbit/s

Finlandia jest jednym z lepiej usytuowanych krajów w kwestii możliwego rozwoju sieci 5G. Tamtejsi operatorzy już w 2016 roku wykupi częstotliwości z pasma 700 MHz, a w 2018 roku odbyła się aukcja bloków z pasma 3,6 GHz. Wtedy telekomy wydały blisko 78 mln euro na 390 MHz pasma. Z kolei w tym roku częstotliwości z zakresu fal milimetrowych (tj. 26 GHz) okazały się dużo tańsze. Każdy z trzech operatorów wydał na blok o szerokości 800 MHz jedynie 7 mln euro (około 31 mln zł). Czyli dokładnie tyle, ile wynosiła cena wywoławcza ustalona przez tamtejszego regulatora.

Sama aukcja została zakończona w pierwszej turze. Wynikało to z tego, że do postępowania przystąpiło trzech operatorów a “walka” toczyła się o trzy jednakowe bloki. Z podobną sytuacją mielibyśmy do czynienia najprawdopodobniej w Polsce, gdzie UKE zaplanowała podział 4 bloków pomiędzy 4 operatorów.

Konsekwencja, jaką stosuje rząd Finlandii w kwestii dystrybucji częstotliwości, przełoży się na sprawną budowę sieci 5G. To właśnie częstotliwości z pasma 26 GHz pozwalają na osiągnięcie największych prędkości przesyłu danych. Aktualnie rekord należy do Nokii, której w bloku o szerokości 800 MHz i dodatkowej agregacji z pasmem LTE, udało się przesłać dane z prędkością 4,7 Gbit/s.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.