5G będzie jednym z tematów przewodnich roku 2019. Dlatego nikogo nie powinno dziwić fakt, że na nadchodzących targach CES w LasVegas zobaczymy dużo urządzeń obsługujących nową technologię. Wśród nich będzie domowy router D-Link DWR-2010, który oprócz modemu 5G wyróżnia się obsługą VoLTE. Jednak takie połączenie nie powinno nikogo dziwić.

Osobiście byłem przekonany, że wszystkie najważniejsze urządzenia przeznaczone do działania w sieciach 5G zobaczymy dopiero na barcelońskich targach MWC (Mobile World Congress). Jednak niektórzy producenci mogliby zostać niezauważeniu pośród gigantów, którzy zapowiedzą (miejmy nadzieję) pierwsze smartfony 5G, czy też routery. Do tego dojdą również prezentacje możliwości sieci nowej generacji przygotowane przez producentów stacji bazowych. Nokia, Ericsson oraz Huawei na pewno pochwala się swoimi ostatnimi dokonaniami. Dlatego D-Link zdecydował się na prezentację routera 5G (DWR-2010) podczas targów CES 2019 w LasVegas.

Po co obsługa VoLTE w routerze 5G?

Wszyscy dobrze wiemy, że urządzenia 5G będą również obsługiwać sieci 4G LTE i inne starsze technologie. D-Link DWR-2010 nie stanowi tutaj wyjątku. Producent wyposażył go w 4 zewnętrzne anteny, które odpowiadają za łączność z sieciami komórkowymi. Natomiast w domu komunikacja odbywać się będzie za pomocą sieci Wi-Fi (router posiada dwuzakresowy moduł AC2600 z obsługą MU-MIMO) lub portów Ethernet (jeden z nich obsługuje przepustowość 2,5 Gbit/s). Osoby narzekające na zasięg domowej sieci Wi-Fi na pewno docenią obsługę sieci kratowych D-Link Wi-Fi Mesh.

Wróćmy do modułów odpowiedzialnych za komunikację z sieciami mobilnymi. D-Link DWR-2010 posiada modem Qualcomm Snapdragon X50 5G, który obsługuje sieci 5G NR NSA (Non-Standalone) w pasmach sub-6 GHz i mmWave. Wiele osób zastanawia się, dlaczego router 5G miałby obsługiwać VoLTE. Sprzęt ten dedykowany jest dla osób, które nie mogą korzystać z łącz stacjonarnych. Dlatego do DWR-2010 można podłączyć telefon (router powinien posiadać port RJ-11), który korzysta z VoLTE zamiast zwykłego VoIP. Na koniec warto dodać, że D-Link wyposażył swój router w obsługę standardu TR-069, który pozwala na zdalną diagnostykę oraz konfigurację.

Cena oraz data premiery D-Linka DWR-2010 nie są znane.

Źródło: D-Link

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.