To nie jest żaden żart na Prima Aprilis ani fake news. Firma Cisco prowadzi w Wielkiej Brytanii testy pilotażowe sieci 5G, z której korzystają krowy. Nowa technologia wspomaga aktualnie pracę gospodarstwa rolnego, gdzie 50 krów nosi inteligentne obroże 5G i kolczyki monitorujące stan zdrowia.

Jeszcze w tym roku możemy spodziewać się uruchomienia pierwszych komercyjnych sieci 5G w Europie. Jeszcze jakiś czas temu myśleliśmy, że wdrożenie nowej technologii będzie na samym początku ograniczone do usług działających za pośrednictwem routerów mobilnych 5G. Na szczęście producenci smartfonów nadrobili zaległości. Szwajcarski operator Swisscom startuje z siecią nowej generacji już w przyszłym miesiącu i na start będzie oferować swoim klientom dwa smartfony 5G: OPPO Reno 5G oraz LG V50 ThinQ. Oba urządzenia mają pobierać dane ze szczytową prędkością 2 Gbit/s. Pokazuje to jasny trend mówiący, że 5G to przede wszystkim szybki internet. Jednak nowa generacja sieci komórkowych jest czymś więcej. Dlatego Cisco testuje obecnie możliwości zastosowania sieci 5G w rolnictwie.

Jak krowy korzystają z 5G?

Testy odbywają się w finansowanym przez brytyjski rząd Centrum Innowacji Inżynierii Rolniczej w Shepton Mallet (południowo-zachodnia Anglia). Swego rodzaju eksperyment odbywa się na 50 krowach ze stada liczącego 180 sztuk bydła. Zwierzęta wyposażone są w inteligentne obroże 5G, które nie robią im żadnej krzywdy. Aktualny stan zdrowia krów monitorowany jest za pomocą specjalnych kolczyków, które potrafią wykryć wszelkie oznaki dyskomfortu zwierzęcia. Na czym polega cała innowacja?

Kiedy krowa uzna, że jest już gotowa na dojenie, podchodzi do bramy, za którą znajduje się dojarka. System automatycznie rozpoznaje daną krowę i precyzyjnie zatrzaskuje smoczki do dojenia. W tym samym czasie mućka pochłania otrzymane w nagrodę pożywienie. Rola sieci 5G sprowadza się do szybkiego przesyłania danych pochodzących z czujników. Wcześniej w procesie tym uczestniczyły komputery PC podłączone do powolnego łącza internetowego. Przy okazji firma Cisco sprawdza, jak sieć 5G zachowuje się na terenach wiejskich. Jest to interesujące doświadczenie, ponieważ do tej pory sieć 5G była testowania głównie w miastach.

Źródło: Reuters

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.