Reklama

Nadszedł czas rocznego podsumowania rankingów SpeedTest.pl i wyróżnienia najlepszych dostawców Internetu w roku 2016. W ubiegłym roku nasi użytkownicy zmierzyli prędkość swoich łączy ponad 20 milionów razy.

W rankingu ogólnym wzięliśmy pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych na stronie SpeedTest.pl. W klasyfikacji Internetu mobilnego i LTE wykorzystaliśmy wyniki uzyskane za pomocą naszych mobilnych aplikacji dedykowanych na smartfony i tablety:

SpeedTestappstore

 

 

Operator, by dostać się do rankingu rocznego musiał znaleźć się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl przynajmniej sześć razy. Ranking przygotowaliśmy w oparciu o najważniejszy parametr dla większości użytkowników, jakim jest prędkość pobierania danych z Internetu (ang. download).

Zwycięzcą w kategorii ogólnej zostało UPC.

Pierwsze miejsce w kategorii ogólnej zajmuje UPC, którego klienci wykonali ponad 900 tysięcy testów osiągając średni wynik 44.65 Mbps. Drugie miejsce otrzymuje Vectra z wynikiem 37.35 Mbps.  Podium zamyka Multimedia z wynikiem 24.11 Mbps.

Najlepszymi okazali się ci dostawcy, którzy używają głównie sieci telewizji kablowej do świadczenia swoich usług. Pozytywne jest to, że prędkości na przestrzeni roku systematycznie wzrastały. Pomiędzy styczniem a grudniem każdy z wyróżnionych operatorów przyspieszył o ponad 10 Mbps:

Pozostałe miejsca rankingu w kategorii ogólnej prezentujemy w poniższej tabeli:

MiejsceDostawcaPrędkość pobieraniaLiczba testów
4Orange16.35 Mbps2 683 128
5T-Mobile14.21 Mbps787 527
6Netia11.26 Mbps768 424
7Play10.05 Mbps1 630 832
8Plus9.63 Mbps3 003 917

Najwięcej testów wykonali klienci sieci Plus. Zmierzyli oni prędkość swoich łączy ponad 3 miliony razy. Uwzględniono tutaj wyniki pomiarów przeprowadzonych tylko na stronie SpeedTest.pl, co może oznaczać, że wielu użytkowników zdecydowało się na wybór domowego Internetu LTE kosztem innych technologii.

Najszybszy Internet mobilny w 2016 roku dostarczył Orange.

Werdykt podjęty został na podstawie pomiarów prędkości Internetu mobilnego w telefonach będących w zasięgu sieci 3G lub 4G a testy, jak wspomniano wcześniej, przeprowadzone były za pomocą naszych aplikacji mobilnych, które można pobrać pod adresami:

Aplikacja Speed Test dla Android
Aplikacja Speed Test dla iPhone/iPad (iOS)

Z naszych comiesięcznych zestawień wynika, że Orange uzyskało najlepsze wyniki 8 razy z rzędu. Średnia prędkość dla Orange w 2016 roku to 17.28 Mbps. Drugie miejsce należy do T-Mobile z wynikiem 16.64 Mbps, który traci niecałe 4% do lidera. Na najniższym stopniu podium znajduje się Plus, którego klienci pobierali dane za pomocą swoich smartfonów ze średnią prędkością 12.87 Mbps. Na czwartej pozycji znalazł się Play z wynikiem 12.24 Mbps (347 415 testów).

Wykres prędkości za ostatni rok z podziałem na miesiące pokazuje, że operatorzy mobilni dokładają coraz więcej starań, aby prędkości oferowanych przez nich usług stale rosły:

Walka o 1 miejsce toczyła się pomiędzy Orange i T-Mobile. Obaj operatorzy ze sobą współpracują oraz współdzielą dużo stacji bazowych, zatem od strony radiowej dostarczają usługi na zbliżonym poziomie.

W kategorii Internetu LTE pierwsze miejsce zajęli ex aequo T-mobile i Orange.

Współzawodnictwo trwało cały rok, a różnica w średnich prędkościach miedzy tymi operatorami wyniosła zaledwie 150 kbps. Miano najszybszej sieci 4G LTE w naszym kraju postanowiliśmy zatem przyznać obu operatorom. Kolejne pozycje zajęli Plus (17.82 Mbps) oraz Play (16.45 Mbps).

Warto również zauważyć, że Internet 4G LTE u każdego z operatorów w Polsce jest szybszy od łączy stacjonarnych działających w oparciu o linie DSL.

Również w tej kategorii wszyscy dostawcy poprawili swoje wyniki na przestrzeni ostatniego roku:

Rok 2017 zapowiada się dla Internetu w Polsce obiecująco:

 • Operatorzy mobilni testują i wprowadzają LTE-Advanced, co pozwoli na przesyłanie danych z prędkościami do 300 Mbps,
 • Następuje bardzo szybki rozwój sieci światłowodowych opartych o technologie GPON. W naszym nowym rankingu dostawców technologii światłowodowej będziemy co miesiąc przedstawiać średnie prędkości i ich zmiany,
 • Rusza rządowy program dofinansowania budowy dostępów do szerokopasmowego Internetu w ramach środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który pozwoli na dostarczenie szybkich łączy na obszary o słabych wskaźnikach prędkości pobierania/wysyłania danych,
 • My też się zmieniamy – zmieniamy się dla Was! Za chwilę wprowadzimy na naszą stronę technologię pomiaru opartą o HTML5, która zwiększy dokładność pomiarów oraz kompatybilność z przeglądarkami stron i systemami operacyjnymi.

W rankingach ogólnopolskich wyróżniliśmy dostawców, których klienci wykonali najwięcej pomiarów prędkości na naszej stronie internetowej. Wybierając firmę, która dostarcza łącza internetowe, warto również sprawdzić rankingi szczegółowe dla poszczególnych miejscowości.

Jeżeli podoba Ci się artykuł, udostępnij go dalej i polub naszą stronę. Dziękujemy!

Udostępnij ten artykuł
 • Pingback: Najszybszy Internet w Polsce 2016. Oto wygrani rankingu Speedtest()

 • pp

  mi w testach na łączu Netia – PON wychodzi 600/109Mbitów/s a zaproponowali mi umowę 900/100 w tym na czas nieokreślony więc spoko Netia górą !

 • Pingback: Najszybszy internet mobilny 3G / 4G w 2016 oferowało Orange | ThinkApple()

 • Pingback: Polonya'daki en iyi internet servis sağlayıcı - 2016 yılının özeti | POLONYADAN()

 • Pingback: Polonya'daki en iyi internet servis sağlayıcıları - 2016 yılının özeti | POLONYADAN()

 • Krzysztof Niedźwiedzki

  U mnie na wsi najlepiej wypada LTE Plusa (średnio 44Mbit DL, w porywach 87Mbit), który moim zdaniem ma technicznie najlepszą sieć ale ich system informatyczny i obsługa klienta są z minionej ery, a praktyki wpychania IPLI i np niemożność ubiegania się o zniżkę SmartDom jak się ją raz straciło z powodu przenosin „głównego numeru” (nigdy nie deklarowałem był „głównego”).
  Co więcej ich system księguje wpłatę minimum 24h po wpłacie…(pozakładali mi osobne konta na każdą usługę i „nie chcą” skonsolidować) i mógłbym tak klika stron zapisać tylko z mojego doświadczenia…szkoda bo jedyny operator w Polskich rękach z najlepszą siecią (Orange chodzi mi sporo wolniej), a przez powyższe przenoszę pozostałe usługi do Orange, gdzie może trochę gorzej, może kasa do Francuzów idzie ale chyba normalniej, taniej i większość rzeczy „da się”, bo nie rządzi ludźmi nieprzemyślany system informatyczny.

 • Jacek

  Witam. Mam podobnie jaka kolega z Plusem ale predkosci iscie modemowskie z TP kiedys. W dzien LTE ponizej 1mega down up szkoda gadac. Nocą w porywach 2m Pisząc do nich reklamacje mozna wpasc w depersje tam siedzą osoby co umieją jedynie kopiuj- wklej bo na 5 reklamacjii odpowiedz ta sama. Nie idzie sie kompletnie z nimi dogadac a odejsc możesz oczywiscie z opłaconą karą umowną. Mam ten pseudo LTE od nich a pod koniec 2016 T-MOBILE i ORANGE odpalilo LTE. Miałem kiedys z T-MOBILE net grosze płaciłem wiec przedłużyłem umowę również z nimi. Otrzymałem 50 giga za 20zl to raczej super oferta. Temu operatorowi od super sieci i telewizjii zdecydowanie podziekuję na wieki wiekow. Reklamami w tv to raczej wielu co miało przygodę jak ja nie zamydlą oczu. Orange i T-MOBILE na wschodzie PL bardzo dobrze wypadają Play slabiutko ale chociaz nie sciemniają, ze mają predkosci a w rzeczywistosci tragedia.
  Pozdrawiam

 • Pingback: INTERNET OD UPC NAJSZYBSZY W 2016 ROKU – TELKAB24()

 • Jakub Kuczys

  Brakuje najszybszej uzyskanej prędkości dla poszczególnych sieci :p

 • Wrobi91

  Witam. Sprawdźcie widget z prawej strony strony, wprowadza w błąd – kilka razy testowane. Na Głównej wskazuje poprawną prędkość (ponad 0,5 Gb/s, a ma być 300Mb/s 🙂 Skyware Rzeszów – polecam ), a z prawej strony ten mały poniżej 100/Mb/s.

  • Przemysław Jarząb

   Tak wiemy, poprawimy 🙂 W przyszłym tygodniu widget zostanie zaktualizowany.

 • Wacek

  Moim zdaniem praktyki operatów reklamujących 150mb/s ba niebawem 300mb/s powinny być surowo karane, bo nikt w rzeczywistości takich prędkości nie osiąga ( w umowie powinna być -*płacę np;do 60 zł !) .Kiedy prawo zmieni się w tej kwestii i stanie frontem do obywatela ?

  • Pit

   prawo jest po to by łamać twoje prawa.

 • Mike

  Witam, brakuje mi informacji o łącznej liczbie testów dla Play w kategorii: mobilni.
  Nie mieliście takich informacji dla Playa?

  • Przemysław Jarząb

   Mieliśmy 🙂 Klienci Playa zmierzyli prędkość w 2016 roku dokładnie 347 415 razy. Zaktualizowane w tekście.

   • Mike

    dzięki

 • keefire

  Przez 2 lata używałem internetu Plusa… Płaciłem za „niby internet” ~60 zł/ mc~… W styczniu 2017 dałem się namówić na T-mobile…

  Wnioski – nadal mam podobny zasięgo LTE ale prędkość do 30 mb/s…. DLA T-MOBILE!

  • Gosia Górecka

   No to keefire trafiłeś z deszczu pod rynne. Plus do dupy, a T-mobile jeszcze gorszy. Obie firmy naciągacze i nie dają tego co w umowie! Poważnie.

   • Barbara Tarasek

    dają dają to co w umowie, jesteś w błędzie. Tylko chciałbys po prostu więcej niż ma umowa a to jest zasadnicza różnica, tak więc nie kompromituj się, zacznij czytać umowy, a najlepiej nie podpisuj ich.

 • michał

  a gdzie mogę znaleźć rankingi z poszczególnych miesięcy? ciężko jest tu cokolwiek wyszukać na waszej stronce

  • Przemysław Jarząb

   http://www.speedtest.pl/ranking_isp i klikasz w „zobacz rankingi w Twojej okolicy”

 • Gosia Górecka

  Ha ha ha to jakiś żart, plus LTE 17+ mb. Jasne xD Ja nawet nie osiągam czasami 0.32 downloadu i 1.22 uploadu. No i gdzie te 18mb/s? Hyyym?

  • wybieracz

   Polecam zapoznać się z różnicą pomiędzy Mb/s a Mbps.

 • Rafał Tylman

  Witam wszystkich. Macie może sposób jak walczyć z pingiem? Mam już dość tych nagłych przeskoków. W speedtest mam ping 51ms, ale jak chcę zagrać online to potrafi mi skoczyć do 999ms!!! Porażka jakaś.

 • mlokos

  ja od lat jestem w Sferii, moi rodzice tak samo i nei narzekamy. NIe mam w tej chwili porównania, ale podejrzewam że wszędzie jest podobnie. Wazne że bezawarynie i oferta jasna.

 • wybieracz

  Nie, bo zasadniczo mbps to megabit na sekundę a mb/s to mega bajt na sekundę. Jeżeli 1bajt = 8 bitów to mbps musisz podzielić przez 8 żeby wyszło ci mb/s.

  • Przemysław Jarząb

   Nie prawda. Bajt jest oznaczany dużą literą „B” a bit małym „b”. Między Mbps a Mb/s nie ma żadnej różnicy. Litera „p” oznacza po prostu „per” czyli „na”. Różnica, o której piszesz jest między Mb/s a MB/s. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Megabit

 • Ktoś kto nienawidzi Play

  Ogółem nie polecam Playa, mam 4G LTE 60 MB/S bodajże a ping wynosi 450 pobieranie max 5 mb/s wysyłanie podobnie, totalna porażka

 • sad

  To ja w Playu 4G LTE gdzie powinienem mieć 60 mb/s mam 5mb/4,3mb i dodatkowo, nie dość że osiągi nie za dobre to Ping aż 400…

 • Cieszy mnie to że w domu mam UPC (naprawdę polecam) smuci fakt że PLAY (ogólnie drażni mnie fakt że w sieciach komórkowych są limity pobierania). Na szczęście z mobilnego Internetu korzystam rzadko. Pozdrawiam. PS. W UPC mój wynik PING 20 ms DOWNLOAD 57.86 Mb/s UPLOAD 5.17 Mb/s (2017-08-25)

 • Hygris

  KTO GRA NA INTERNECIE MOBILNYM?!
  inea deklasuje wszystkich

 • jan zurek

  Ja mam TOYE i nie narzekam,98,97,96 i,t,d. i bez awartjnie,oczywiscie na kablu.

 • jan zurek

  Polecam TOYE…….