Malware jest to inaczej złośliwe oprogramowanie. Są to wszelkie aplikacje, skrypty mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera. Trzeba przyznać, że na dzisiaj w sieci jest tego strasznie dużo i ciężko na coś nie trafić. Do grupy złośliwego oprogramowania zaliczamy: wirusy, robaki, wabbity, backdoory, rootkit, adware, exploit i wiele innych aplikacji. 

Niedawno dowiedzieliśmy się, że pracownicy Kaspersky Lab zidentyfikowali nową rodzinę wieloplatformowych szkodliwych programów, czyli możemy powiększyć naszą listę. Nazywają się ona Mokes. Co jest najciekawsze, atakują one nie tylko rodzinę systemów Windows. Są to malware multiplatformowe, także Linux także jest zagrożony. Co takie malware mogą nam zrobić, bo sama nazwa nie sugeruje przecież żadnej tragedii. Niestety, okazuje się, że mogą i to dużo. Ich głównym zadaniem jest:

  • przechwytywanie znaków wprowadzanych z klawiatury, 
  • wykonywanie zrzutów ekranu, 
  • szpiegowanie przy użyciu kamer i mikrofonów podłączonych do zainfekowanych urządzeń.

Informacje, które zostaną przechwycone, trafiają na serwery cyberprzestępców. Z tego, co widać to rodzina Mokes została zaprojektowana jako zestaw wieloplatformowych szkodliwych programów służących do monitorowania ofiar. Bez problemu można w ten sposób wykradać nawet hasła do kont bankowych. Ciekawa jest wersja dla systemu Linux.

  • posiada możliwość rejestrowania wszystkich znaków,
  • posiada możliwość przechwytywania dźwięku,
  • posiada możliwość wykonywania zrzutów ekranu.

Po pierwszy połączeniu malware zapewnia sobie aktywację wraz z każdym startem systemu i łączy się z serwerem kontrolowanym przez atakujących. Następnie uruchamia swoje funkcję szpiegujące.

Wśród wielu użytkowników systemu Linux panuje przekonanie, że system ten
jest wolny od zagrożeń. Niestety nie jest to prawda i chociaż szkodliwych
programów dla tej platformy jest niewiele w porównaniu z systemem Windows,
to nasze nowe odkrycie jasno pokazuje, że cyberprzestępcy nie zapomnieli
o Linuksie. Ponadto, ze względu na fakt, że trojany Mokes mają charakter
zagrożeń wieloplatformowych, możemy oczekiwać pojawienia się kolejnych
przedstawicieli tej rodziny, np. dla systemu OS X” – powiedział Stefan
Ortloff, badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.