WiFi Calling (czyli VoWiFi) oraz VoLTE są nowymi na rynku usługami, które umożliwiają nawiązywanie połączeń głosowych za pomocą danych pakietowych. Niestety nie są one dostępne dla wszystkich. Operatorzy najpierw wprowadzają te usługi na wybranych modelach smartfonów, które muszą mieć również operatorskie oprogramowanie. Orange jest natomiast pierwszym operatorem w naszym kraju, który udostępnił komercyjnie usługę Wi-Fi Calling na niemalże wszystkie telefony z Androidem.

Posiadacze iPhone’ów mogą już od dłuższego czasu korzystać zarówno z WiFi Calling, jak i VoLTE. Natomiast użytkownicy Androida mieli dużo mniejszy wybór. Na początku VoLTE działało tylko na Samsungach Galaxy S7 i S7 Edge, później Orange uruchomiło na tych modelach Wi-Fi Calling. W międzyczasie pojawiło się również wsparcie dla Sony Xperia XZ. Pomarańczowi co jakiś czas dodają natywne wsparcie VoWiFi (tak właśnie nazywa się technologia, za którą stoi marketingowe WiFi Calling) oraz VoLTE do wybranych smartfonów Samsunga, oraz Sony. Oczywiście modele te muszą być kupione w salonie Orange lub mieć wgrane przez operatora oprogramowanie. Na szczęście już się to skończyło. Teraz Wi-Fi Calling jest dostępne w Orange dla niemal wszystkich. Dlaczego jest to dobra wiadomość?

WiFi Calling pozwala na dzwonienie oraz odbieranie połączeń, kiedy jesteśmy poza zasięgiem sieci naszego operatora.

Wszystko, co jest potrzebne, to sieć Wi-Fi z dostępem do Internetu. Nawet jeśli korzysta z niezabezpieczonego hotspota, to nie macie czego się obawiać. Połączenia WiFi Calling są szyfrowane, więc nikt Was nie podsłucha. Jedyne co musicie zrobić, to zainstalować nową aplikację Orange WiFi Calling, która jest dostępna w sklepie Google Play. Działa ona na smartfonach z Androidem w wersji 5.0 lub nowszej, które nie mają natywnej obsługi WiFi Calling w sieci Orange.

Wi-Fi Calling aplikacja

Aplikacja co prawda się zainstaluje na takim smartfonie, ale wyświetli komunikat o braku wsparcia. Oczywiście wymagana jest również abonamentowa karta SIM Orange lub nju mobile. Niestety, usługa ta nie jest jeszcze dostępna dla klientów prepaid. Jak wszystko będzie działać prawidłowo, to w górnej belce pojawi się pomarańczowa ikonka obok nazwy operatora, a obok ikony Wi-Fi zobaczycie kluczyk. Od tej pory możecie dzwonić za pomocą Wi-Fi Calling zarówno z poziomu aplikacji, jak i domyślnego dialera.

Jeszcze na koniec krótkie wyjaśnienie. Natywne WiFi Calling wraz z VoLTE jest lepsze od namiastki tej usługi, jaką daje nowa aplikacja. W przypadku natywnego wsparcia obu usług w momencie utraty zasięgu sieci Wi-Fi połączenie głosowe jest automatycznie kontynuowane za pomocą VoLTE. Oczywiście trzeba być wcześniej w zasięgu stacji bazowej LTE. W przypadku aplikacji połączenie takie zostanie po prostu przerwane. Jutro Orange obiecało opublikować aktualną listę modeli smartfonów z natywną obsługą Wi-Fi Calling.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.