Polscy operatorzy coraz bardziej interesują się zestawami domowego Internetu LTE, które oprócz zwykłego routera Wi-Fi posiadają również zewnętrzną antenę. Play korzysta w tym celu z rozwiązania Huawei NET BOX, natomiast Plus (razem z Cyfrowym Polsatem) stosują zestaw ODU-IDU. Z kolei Orange korzysta z bliźniaczego rozwiązanie, które jest sprzedawane pod nazwą Flybox Sky. Różnica polega na tym, że Plus za kilka dni wprowadzi do swojej oferty nowy zestaw ODU-IDU 300, który obsługuje agregację pasm częstotliwości i pozwala na pobieranie danych z prędkością do 300 Mbit/s.

Pierwsze zestawy służące do odbioru Internetu LTE składały się z routera Wi-Fi oraz modemu LTE podłączanego pod port USB (tzw. dongla). Na szczęście dzisiaj już się z nich nie korzysta. Dongle LTE są obecnie rzadko spotykane nie tylko ze względu na wolną prędkość transmisji, ale również z powodu niestabilnej pracy. Nie dość, że miały one tendencję do zrywania połączeń, to jeszcze trzeba było często je resetować. Aktualnie operatorom najbardziej opłaca się oferować swoim klientom routery Wi-Fi posiadające zintegrowany modem LTE oraz odpowiednie anteny. Jednak takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w miastach, gdzie nie ma problemu z odbiorem silnego sygnału oraz dość często można spotkać stacje bazowe LTE-Advanced. Natomiast osoby, które mają problem z odbiorem sygnału z pobliskiej stacji bazowej, interesują się rozwiązaniami z zewnętrzną anteną.

Zestaw ODU-IDU 300 posiada wiele udoskonaleń w porównaniu z obecnie sprzedawanym ODU-IDU 200.

Plus oraz Cyfrowy Polsat wybrali do swojej oferty zestaw Internetu domowego ODU-IDU, ponieważ pozwala on na podłączenie anteny LTE (a tak naprawdę modemu zintegrowanego z anteną) do routera Wi-Fi za pomocą przewodu koncentrycznego, który może zostać użyty również do podłączenia anteny satelitarnej. Schemat takiej instalacji wygląda następująco.

ODU-IDU instalacja

Co prawda na rysunku znajduje się zestaw ODU-IDU 200, jednak z informacji prasowych wynika, że nowy zestaw będzie podłączany tak samo, jak obecnie sprzedawane urządzenia. Na liście znajdziemy obsługę agregacji dwóch pasm częstotliwości (kategoria 6), co przy kanałach o szerokości 20 MHz każdy przekłada się na prędkość 300 Mbit/s. Dodatkowo nowy zestaw obsługuje wszystkie oferowane przez operatora częstotliwości, czyli LTE FDD 800, 900, 1800, 2600 oraz LTE TDD 2600 MHz. Jednak najciekawszą zmianą jest pojawienie się dwóch nowych portów, które pozwalają na podłączenie anteny kierunkowej o większym zysku energetycznym. Najwidoczniej producent zestawu ODU-IDU zainspirował się internautami, którzy samodzielnie przerabiali wcześniejszy model.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.