Słyszeliście może o routerze OnHub, który został wyprodukowany przez Google oraz TP-LINK? W skrócie jest to bardzo stylowy, szybki (specyfikacja powala) oraz łatwy w obsłudze router. Asus natomiast przygotował potężny router, który wygląda jak pająk…

Mowa tutaj o nowym modelu Asusa RT-AC5300. Jednak nie od dziś wiadomo, że nie ocenia się książki po okładce. Co zatem potrafi to monstrum? Sumaryczna przepustowość urządzenia wynosi aż 5334 Mbps! Możliwe jest to dzięki rozwiązaniu Broadcom NitroQAM, które pozwala osiągnąć 2167 Mbps w paśmie 5 GHz (urządzenie wspiera dwa kanały w tym paśmie) oraz 1000 Mbps w paśmie 2,4 GHz. Możliwe jest to wszystko dzięki implementacji standardu 802.11ac, który obsługuje technikę transmisji MIMO 4×4 oraz modulację 1024-QAM.

To jeszcze nie wszystko! Urządzenie obsługuje technikę MU-MIMO (Multi User MIMO), dzięki czemu aż 8 użytkowników tradycyjnego WiFi będzie mogło cieszyć się maksymalną przepustowością w tym samym czasie 🙂 Dodatkowo technika zwana AirRadar,  która działa na zasadzie kształtowania wiązki promieniowania układu anten (beamforming), pozwala na uzyskanie zasięgu na obszarze 500 m2. Dodatkowo producent pokusił się o zaimplementowanie szeregu mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo sieci za pomocą AiProtection with Trend Micro.

Jak Wam się podoba urządzenie Asusa? Dla porównania zobaczcie jak wygląda OnHub, który wyciąga “tylko” 1900 Mbps.

google-new-onhub-router-everything-you-need-to-know