Wśród graczy powstają obozy fanów sprzętu danego producenta. Na forach dyskusyjny można znaleźć niekończące się porównania kart graficznych AMD oraz Nvidia, czy też procesorów AMD oraz Intela. Ostatnio opublikowane statystyki opisujące sprzęt posiadany przez użytkowników platformy Steam pokazują, że AMD zaczęło odrabiać straty na rynku sprzętu dedykowanego dla graczy.

Na forach dyskusyjnych można znaleźć zarówno fanboyów poszczególnych marek,  jak i użytkowników, którzy nie zwracają uwagi na nazwę producenta, a jedynie na wydajność poszczególnych komponentów. Widać to zwłaszcza wśród graczy, którzy decydują się na zakup nowego komputera lub modernizację posiadanego sprzętu. Co prawda aktualnie dominują zestawy z procesorami Intela oraz kartami Nvidia. Jednak AMD udało się odrobić straty, które były widoczne pod koniec zeszłego roku. Udział procesorów “czerwonych” wzrósł z 8,1% do 15,98%. Oznacza to, że praktycznie podwoiła się liczba komputerów z procesorami AMD, które są używane do grania. Nie ma co się dziwić. Seria AMD Ryzen jest niezwykle udana i oferuje wysoką wydajność. Dlatego właśnie procesory te są wybierane przez graczy.

Steam CPU

Nvidia traci na rynku kart graficznych dla graczy

Karty “zielonych” są dalej najpopularniejsze wśród  użytkowników platformy Steam i znajdują się one w 3/4 komputerów. Jednak udział kart AMD Radeon wzrósł w ciągu ostatnich kilku miesięcy z 8,2% do 14,89%. Rośnie również popularność zintegrowanych układów graficznych Intela (wzrost z 5,3% do 9,69%). Jeżeli ten trend się utrzyma, to AMD odzyska odnotowany ponad rok temu udział na poziomie 25%.

Steam GPU

Jak obecnie prezentuje się najpopularniejszy zestaw do grania? Według statystyk platformy Steam jest to komputer z systemem Windows 10 64 bit, 8 GB pamięci RAM, 4 rdzeniowy procesor Intela z częstotliwością taktowania pomiędzy 3,3 GHz a 3,69 GHz, kartą Nvidia GeForce GTX 1060 oraz monitorem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Steam sprzęt

Źródło: Steam

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.