Rzadko kiedy interesujemy się specyfikacją chipsetów ze średniej półki. Jednak tym razem jest na co czekać. Do sieci wyciekła specyfikacja, która sugeruje, że Qualcomm Snapdragon 735 ma być pierwszym nieflagowym chipsetem z modemem 5G. Oznacza to, że w przyszłym roku możemy zobaczyć bardzo ciekawe alternatywy dla drogich flagowców obsługujących sieci 5G.

Mało kto spodziewa się tego, że w 2020 roku pojawią się na rynku tanie urządzenia obsługujące sieci 5G. Nowe technologie mają to do siebie, że producenci implementują je najpierw w drogich flagowcach. Z jednej strony klienci oczekują tego, że topowe urządzenia będą wyróżniać się pewnymi funkcjonalnościami. Z drugiej producenci oraz właściciele patentów chcą zarobić sprzedając nową technologię umieszczając ją w drogich smartfonach. Jednak obu stronom zależy na jednym. Jak najszybszym rozpowszechnieniu się sieci 5G. To z kolei będzie możliwe wtedy, kiedy na rynku pojawią się tańsze smartfony obsługujące nowy standard łączności. Dlatego nikt nie powinien być specjalnie zaskoczony faktem, że Qualcomm szykuje się do premiery Snapdragona 735 z modemem 5G.

Qualcomm Snapdragon 735

Specyfikacja Snapdragona 735 pochodzi z sprawdzonego źródła

Niecały rok temu ten sam serwis opublikował domniemaną specyfikację chipsetu Snapdragon 730. Qualcomm wypuścił ten układ na rynek kilka tygodni temu i trzeba przyznać, że zeszłoroczny przeciek był dość dokładny. Dlatego możemy z dość dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w 2020 roku pojawią się na rynku pierwsze smartfony 5G z tzw. średniej półki cenowej. Dla nas byłaby to bardzo korzystna sytuacja. Oznacza to, że w momencie, w którym 5G zawita do Polski, będziemy mogli wybierać z dość szerokiej gamy smartfonów obsługujących nowe sieci. Oprócz nowych “średniaków” będziemy mogli kupić jednego z tegorocznych flagowców, które za rok będą dużo tańsze.

Snapdragon 735 ma być wykonany w procesie technologicznym 7 nm, który jest obecnie używany do wytwarzania Snapdragona 855. Nowy SoC zostanie wyposażony w 8-rdzeniowy procesor (konfiguracja 1+1+6). Oznacza to, że znajdziemy w nim 1 rdzeń wydajnościowych (2,9 GHz), 1 rdzeń do średnio skomplikowanych obliczeń (2,4 GHz) oraz 6 energooszczędnych rdzeni taktowanych zegarem 1,8 GHz. Dodatkowo Qualcomm zdecydował się na umieszczenie modułu NPU220 (1 GHz), który odpowiada za obliczenia związane z algorytmami sztucznej inteligencji.

Źródło: SuggestPhone

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.