Liderzy rynku nie mają łatwego życia. Często znajdują się na celowniku różnych organizacji, które zarzucają im stosowanie niedozwolonych praktyk. Zdaniem włoskiej organizacji antymonopolowa AGCM, Samsung oraz Apple planowo postarzają swoje smartfony za pomocą aktualizacji oprogramowania. W przypadku Apple wiemy, jaka jest przyczyna takich oskarżeń. Jednak nie wiadomo dlaczego na celowniku organizacji znalazł się również Samsung. Koreańczycy już wydali oświadczenie, w którym zaprzeczyli stawianym oskarżeniom.

Celowe czy też planowe postarzanie produktu polega na tym, że producent projektuje dane urządzenie w taki sposób, żeby po określonym czasie (np. 2 lat) przestało ono spełniać oczekiwania konsumenta, co ma go zmusić do kupienia nowego produktu. W przypadku Apple problem polega na tym, że producent potwierdził stosowanie mechanizmów obniżających wydajność iPhone’ów ze starszymi bateriami. Użytkownicy nie byli informowani o zmianach wprowadzanych przez poszczególne aktualizacje systemu iOS, dlatego też część z nich poczuła się oszukana. Natomiast Apple przyznało się do winy dopiero po opublikowaniu wyników z benchmarka Geekbench, które potwierdziły wcześniejsze domysły internautów. Z kolei wielu producentów smartfonów z Androidem skorzystało z zamieszanie powstałego wokół Apple i ogłosiło, że w ich smartfonach wydajność procesora nie jest sztucznie ograniczana.

Samsung oświadczył, że nie postarza swoich smartfonów.

Włoski odpowiednik naszego UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) prowadzi dwa postępowania. Pierwsze z nich dotyczy firmy z Cupertino i tutaj wszyscy wiemy, jaki wątek będzie badany. Zresztą prawnicy Apple muszą odeprzeć podobne oskarżenia w sądach w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz Izraelu. W przypadku Samsunga jest to pierwsza tego typu sprawa. Jednakże komentarz Koreańczyków jest klarowny:

“Samsung nie dostarcza aktualizacji oprogramowania, które obniżają wydajność produktu podczas jego cyklu życia. W pełni współpracujemy przy sprawie prowadzonej przez włoski Urząd Ochrony Konkurencji w celu wyjaśnienia faktów”. – tłumaczenie własne

Oczywiście w sieci można znaleźć opinie, że smartfony z Androidem z biegiem czasu stają się wolniejsze. Jednak wynika to z faktu instalowania coraz większej liczby aplikacji, które działają w tle. Podobnie jest z aktualizacjami wprowadzającymi nową wersję systemu Android. Zazwyczaj jest ona bardziej zasobożerna, więc posiadacze starszych smartfonów mają wrażenie, że są one niezwykle wolne.

Źródło: Nikkei

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.