Problemem współczesnych smartfonów jest krótka żywotność baterii. Wiele telefonów posiada akumulator na poziomie 3000 mAh lub niewiele większy. 

Niestety, nowe smartfony mają taką ilość komponentów, że zużywają o wiele więcej energii, niż jest przewidziane. Można z czystym sercem stwierdzić, że zajeżdżamy nasze telefony. Oczywiście, nowoczesne układy są mocno energooszczędne, ale wydajność jest osiągalna tylko przy normalnym trybie pracy, a nie na zwiększonych obrotach. Facebook, Messenger, Instagram, aparat, a w tle Pokemony, albo Spotify. To duże wyzwanie dla smartfonów. Doliczmy do tego GPS, bluetooth, czy WiFi i mamy ciekawą kolekcję.

Rzeczywisty czas pracy baterii smartfonów zależy od sposobu, w jaki sposób będziemy go używać. To jest jasne, ale nie każdy w pierwszej chwili zdaje sobie z tego sprawę.

Jeżeli grasz w gry mobilne, to musisz wiedzieć, że twój smartfon na pewno nie pociągnie dłużej, niż jeden dzień roboczy. Dla takich użytkowników są oczywiście metody szybkiego ładowania, oraz power banki. Znaleźliśmy dla was specjalnie testy zużycia baterii w popularnych i flagowych telefonach. Myślę, że wyniki powinny was zainteresować.

Porównanie żywotności baterii we flagowych smartfonach
Porównanie żywotności baterii we flagowych smartfonach

Pierwszy taki test został przeprowadzony przez firmę Samsung.

Samsung zdecydował się porównać czas życia baterii swoich produktów high-end. W grupie tej są jego flagowe smartfony Samsung Galaxy S7 i Samsung Galaxy S7 Edge. Porównali oni wydajnośc baterii zastosowanych w tych właśnie modelach ze swoimi największymi konkurentami, czyli iPhone‚ami od Apple. W grę wchodził model iPhone 6S. Nie był to jednak jedyny smartfon poza Samsungiem poddany testom. Na tapetę poszły też Huawei P9, HTC, LG G5 oraz Sony Xperia X. Inżynierowi Samsunga uruchomili tę samą animację na każdym ze smartfonów. Telefony miały takie same ustawienia w trakcie przeprowadzonego eksperymentu. Wyłączono WiFi, bluetooth, GPS, NFC i usunięto karty SIM. Oczywiście, Samsung wygrał w konkurencją.

Drugie takie badanie przeprowadzono w redakcji TechRadar.

Jest to test, który pokazuje czas życia baterii w trakcie grania w Pokemon Go. Gra jest tak mocno baterio-żerna, że świetnie nadawała się do takiego badania. Tym razem badane zostały  iPhone 6S Plus, LG G5, HTC 10, Samsung Galaxy S7 Edge, Nexus 6 i OnePlus 3. Ponownie, zwycięzcą jest Samsung Galaxy S7 Edge. Drugie miejsce należy do iPhne 6S. Wyniki te są podobne do tych, które uzyskał Samsung.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.