Restrykcje dotyczące koronawirusa zostały w ostatnim czasie dosyć mocno złagodzone. Wychodzimy z domów, jeździmy codziennie do biura, niektórzy zaczynają także myśleć o podróżach. Okoliczności sprzyjają – możemy wziąć nasz sprzęt ze sobą i pracować z dowolnego miejsca w Polsce. Pomoże nam w tym lekki monitor mobilny.

Monitor mobilny do laptopa lub konsoli – sprzęt niepopularny, ale ciekawy

Wiele osób być może pierwszy raz widzi tego typu produkt. Monitor mobilny charakteryzuje się nieco innymi parametrami od standardowego. Przede wszystkim jest on lżejszy. Przeważnie nie jest też montowany na żadnej podstawce i nie jest zgodny ze standardem VESA, przez co nie powiesimy go na ścianie. Monitor mobilny charakteryzuje się też nieco mniejszym rozmiarem matrycy – zazwyczaj oscyluje on w przedziale od 13,3 do 15,6 cala. Dzięki temu dobrze współgra z wymiarami ekranu standardowego laptopa.

Tego typu urządzenie świetnie się sprawdzi, jeśli zabieramy nasze home office na przejażdżkę w jakieś obce miejsce. Monitor mobilny z powodzeniem może być używany jako ekran konsoli. To rozwiązanie dla prawdziwych fanów, dla których Xbox to obowiązkowy element bagażu (łatwiej jest go przetransportować od PC, prawda?). Istnieje też mniej oczywiste zastosowanie – może być on wykorzystany jako ekran na siedzeniu pasażera w samochodzie. Zawdzięcza to swoim niewielkim gabarytom i niskiej wadze.

Taki sprzęt posiada jednak szereg wad – na pewno nie oferuje tak dobrej jasności, jak klasyczny monitor, zazwyczaj jest stosunkowo drogi i będziemy z niego korzystać dosyć rzadko. Warto zwrócić jednak uwagę na zasilanie USB. Część takich monitorów będziemy mogli podpiąć do powerbanka lub nawet do komputera. To otwiera szereg nowych możliwości. W zastosowaniach biurowych monitor mobilny przydaje się podczas spotkań – możemy w prosty sposób zaprezentować informacje z ekranu laptopa. Zapraszamy więc na przegląd tego typu produktów. Choć jako sprzęt do zadań specjalnych nie cieszą się one zbytnim zainteresowaniem, na rynku dostępnych jest kilka ciekawych modeli.

Monitor ASUS MB16ACE ZenScreen

Jest to standardowy monitor 60 Hz o matowej matrycy IPS. Jego wymiary są raczej typowe – 22,64 cm na 35,97 cm. Warto jednak zwrócić uwagę na rewelacyjną głębokość, która wynosi 0,8 cm. Ekran ma przekątną 15,6 cala i rozdzielczość 1920 x 1080. Zasilany jest przez gniazdo USB. Kontrast statyczny w przypadku ASUS MB16ACE ZenScreen wynosi 800:1. Jasność na poziomie 250 cd/m2 nie zachwyca, ale jest to standardowa wartość dla monitorów mobilnych. Jego cena to około 1000 złotych.

Monitor ASUS MB16AP

To kolejny produkt od firmy ASUS. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 15,6 cala w rozdzielczości 1920 x 1080. Jego wymiary są takie same jak w modelu MB16ACE – 22,64 cm na 35,97 cm na 0,8 cm. Ważną kwestią jest obecność złącza DVI, znajdziemy tutaj także port USB. Monitor dysponuje błyszczącą matrycą 60 Hz i jasnością na poziomie 220 cd/m2. Pod tym kątem wypada gorzej od poprzedniego modelu. Nadrabia to jednak technologiami takimi jak GamePlus, HDCP, Quick Fit, Low Blue Light, MagicRotation Auto i Splendid Video Intelligence. Są one na pewno nie bez znaczenia dla graczy – ten monitor dobrze się sprawdzi w wykorzystaniu z konsolą. Jego cena jest jednak wyższa. Najtańsze modele znajdziemy za około 1300 złotych.

Monitor Lenovo ThinkVision M14

Lenovo również ma swoją propozycję w tym segmencie rynkowym – jest to ThinkVision M14. Monitor charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, sam ekran ma za to 14 cali przy rozdzielczości 1920 x 1080. Wyświetlacz jest wykonany w standardzie IPS, a sama matryca jest błyszcząca. Lenovo ThinkVision wyróżnia się konstrukcją. Część komponentów umieszczona jest w stopce, która pozwala na utrzymanie stabilności monitora. Sam monitor dysponuje całkiem niezłą jasnością – 300 cd/m2, odświeżaniem 60 Hz i nieco gorszym kontraście statycznym od odpowiedników produkcji Asusa – 700:1. Jest on też nieco mniejszy, jego wymiary to 32,3 cm na 20,8 cm przy grubości 1,4 cm. Monitor dysponuje dwoma gniazdami USB. Jego cena wynosi nieco powyżej 1000 złotych.

BlitzWolf BW-PCM2

Jest to najtańszy monitor z tego zestawienia, lecz niestety charakteryzuje się najgorszą dostępnością. Niska cena i bardzo kompaktowe wymiary stanowią jego najlepsze cechy. Przekątna ekranu ma tylko 13,3 cala przy rozdzielczości 1920 x 1080. Co ciekawe, jest to ekran LCD. Monitor ma wymiary 19,5 cm na 30 cm na 0,9 cm. Model BlitzWolf BW-PCM2 charakteryzuje się też całkiem dobrą jasnością na poziomie 300 cd/m2. W monitorze zastosowane zostały złącza HDMI, USB-A i USB-C. Cena tego modelu wynosi mniej niż 700 złotych. Niestety dostępność na polskim rynku jest dosyć mocno ograniczona, chociaż możemy go znaleźć na różnych aukcjach internetowych.