Kiedy kupujemy nowego wymarzonego laptopa, to nie myślimy o tym, że kiedyś się nam zepsuje i będzie trzeba go naprawić. Również dużo osób wychodzi z założenia, że zamiast naprawiać uszkodzony komputer, to kupi nowy. Wygląda na to, że takie samo podejście ma coraz więcej producentów. Nowy Microsoft Surface Laptop jest po prostu nienaprawialny. Wymiana baterii, dysku twardego, czy chociażby dołożenie kości pamięci RAM to koszmar. Bez profesjonalnego serwisu się nie obejdzie.

Nawet jeśli oddacie komputer do naprawy, to może on wrócić do Was w jeszcze gorszym stanie. Serwis iFixit znany jest z rozbierania urządzeń elektronicznych na czynniki pierwsze. Z Nintendo Switch poradzili sobie bez problemu. Smartfony Xiaomi to również dla nich pestka. Jednak nawet tacy spece z kilkuletnim doświadczeniem mieli problem z otwarciem nowego “laptopa” Microsoftu bez uszkadzania go. Cała obudowa jest sklejona, a zarazem delikatna. Otworzenie Microsoft Surface Laptop bez uszkodzenia go graniczy z cudem.

Naprawialność Microsoft Surface Laptop została oceniona na 0/10.

Coś mi się wydaje, że po obejrzeniu takiego materiału, większość serwisów laptopów umieściło nowy produkt Microsoftu na czarnej liście produktów, których naprawy się nie podejmują. A przecież w każdym komputerze przenośnym prędzej czy później trzeba będzie wymienić baterie. Akumulatory mają określoną żywotność i po prostu nie spełniają już dłużej swojej funkcji po pewnej ilości cyklów ładowania. Dlatego też wymiana tego elementu powinna być stosunkowo prosta. Niestety, w przypadku nowego Surface trzeba najpierw wyciągnąć całe bebechy (łącznie z płytą główną), aby dorwać się do baterii i ją wymienić. Czy taka jest właśnie cena miniaturyzacji? Nawet jeśli, to chyba lepiej jest kupić trochę cięższe urządzenie, z którego serwisem nie będzie później problemu. Nowoczesne komputery są na tyle potężne, że z powodzeniem powinny wystarczyć na kilka lat. Większości osobom nie są potrzebne szybsze procesory, dyski czy też większa ilość pamięci RAM. Szkoda by było, gdyby wymiana komputera miałaby być podyktowana tym, że nie można w nim wymienić baterii.

Microsoft Surface Laptop części

Źródło: iFixit

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.