Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłym roku pojawią się na rynku tanie smartfony 5G. Wśród nich będą modele wyposażone w procesory tajwańskiej firmy MediaTek. Niedawno firma podzieliła się planami dotyczącego flagowego chipu Dimensity 1000. Z kolei w tańszych modelach znajdzie się Dimensity 800.

Smartfony 5G są na razie drogie. Wynika to z tego, że na rynku są dostępne jedynie modemy nowej generacji współpracujące tylko i wyłącznie z najbardziej wydajnymi SoC. Zarówno Qualcomm, Samsung, jak i Huawei zdecydowali się na integrację modemów 5G jedynie z najbardziej wydajnymi procesorami. Jednak wszystkim producentom smartfonów zależy na tym, żeby mieć w swojej ofercie również bardziej przystępne cenowo modele z obsługą sieci 5G. Dlatego firmy zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem układów scalonych dla urządzeń mobilnych zaczęli pracować nad tańszymi chipsetami. Należy do nich również tajwański MediaTek, który chce zaistnieć na rynku urządzeń 5G.

Tajwański MediaTek Dimensity 800 ma być receptą na tanie smartfony 5G

MediaTek raczej nie ma szans, jeżeli chodzi o segment topowych urządzeń 5G. Zapowiedziany niedawno Dimensity 1000 ma pozwalać na pobieranie danych z prędkością 4,7 Gbit/s. Z kolei Qualcomm pracuje nad modemem Snapdragon X55, który zaoferuje 7,5 Gbit/s. Dlatego Tajwańczycy powinni skupić się w najbliższym czasie na jak największym zaangażowaniu w zdobywanie popularnego segmentu rynku, który należy do urządzeń z tzw. średniej półki. Tutaj mówi się nawet o tym, że tajwańskimi modemami 5G może zainteresować nawet sam Samsung.

MediaTek Dimensity 800

Jednak, jak dobrze wiemy, użytkownicy smartfonów rzadko kiedy zwracają uwagę na możliwości modemów. Zamiast tego ważniejsza jest dla nich jakość robionych zdjęć oraz wydajność procesora. Dlatego też MediaTek może wzbogacić swoją ofertę o kilka chipsetów z takimi samymi modemami 5G. Dimensity 1000 jest dość wydajnym układem. W benchmarku AnTuTu wykręca około 480 tysięcy punktów Z kole zapowiedziany Dimensity 800 będzie zapewne mniej wydajnym chipsetem. Niestety MediaTek nie podzielił się jeszcze żadnymi szczegółami technicznymi na jego temat. Układ zostanie oficjalny wydany w pierwszym kwartale przyszłego roku. Natomiast wyposażone w niego urządzenia mają pojawić się na rynku w drugim kwartale.

Źródło: Gizmochina

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.