Huawei nie zna jeszcze następstw weekendowej deklaracji Donalda Trumpa. Jednak Chińczycy na pewno już pracują nad nowym “rozkładem jazdy” dla premier smartfonów. Wśród nich znajdują się dwa flagowce z modemami 5G, czyli Mate 30 i Mate X.

Szefowie Huawei na pewno świętują. Podczas szczytu G20 Donald Trump zapowiedział, że wybrane amerykańskie firmy będą mogły sprzedawać swoje produkty chińskiemu gigantowi. Wiele osób omylnie zrozumiało tę deklarację. Prawda jest jednak taka, że prezydent USA zrozumiał, że całkowita izolacja Huawei jest szkodliwa również dla Stanów Zjednoczonych. Trump zrozumiał również to, że nie wszystkie amerykańskie produktu w rękach Chińczyków stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego Huawei nie powinien mieć żadnych problemów związanych z zakupem komponentów potrzebnych do produkcji smartfonów. Najprawdopodobniej zostanie wznowiona również współpraca z Google, a co za tym idzie, certyfikacja Androida dla nowych urządzeń. Wygląda to bardzo optymistycznie. Dlatego plany dotyczące premiery nowych urządzeń nie powinny nikogo dziwić.

Huawei smartfony 5G

Huawei Mate 30 5G i Mate X (5G) pokażą się jeszcze w tym roku

Doniesienia dotyczące planów Huawei pojawiły się jeszcze przed szczytem G20. Oznacza to, że Chińczycy zaplanowali premierę swoich nowych smartfonów biorąc pod uwagę brak współpracy z Google. Składany Mate X ma pojawić się na rynku we wrześniu tego roku. Oznacza to, że przeszedł on wymaganą przez Google certyfikację. Z kolei na Mate 30 w wersji z modemem 5G przyjdzie nam poczekać do grudnia. W międzyczasie powinien być znany już od dłuższego czasu Mate 20 X 5G.

Informacje te pochodzą z konferencji dotyczącej 5G, która odbyła się niedawno w Rosji. Aktualnie ciężko jest nam stwierdzić, czy Huawei planuje wypuścić wymienione smartfony u naszych sąsiadów, czy może są to ogólne informacje i dotyczą one premier światowych. W końcu rosyjscy operatorzy mają z 5G jeszcze większy problem niż nasi operatorzy. Dotyczą one nie tylko braku ustaleń wobec pasma 700 MHz, ale również 3,5 GHz, w którym działają używane przez wojsko radary.

Źródło: GSM Arena

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.