Wygląda na to, że Polska jest dość ważnym dla Huawei rynkiem. Chiński gigant wybrał Warszawę na miejsce prezentacji pierwszego swojego smartfona 5G, jakim jest właśnie Huawei Mate 20 X 5G. Wygląda na to, że pomimo braku sieci 5G w Polsce, pojawi się on również w naszych sklepach. Czy taki krok ma jakikolwiek sens?

Do tej pory nikt nawet w najśmielszych wypowiedziach nie przewidywał, że jakikolwiek smartfon 5G pojawi się w Polsce w 2019 roku. W końcu żaden z naszych operatorów nie zadeklarował daty uruchomienia komercyjnej sieci 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do rozdysponowania częstotliwości z pasma 3,7 GHz. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich licencji, operatorzy będą mogli uruchomić komercyjne sieci 5G w wybranych miastach. Szacuje się, że do końca 2020 roku sieć nowej generacji będzie działać w przynajmniej jednym dużym mieście. Dlatego wszyscy przypuszczali, że pierwsze smartfony 5G pojawią się w polskich sklepach właśnie dopiero w przyszłym roku. Tymczasem Huawei postanowił zaskoczyć całą konkurencję i zaplanował premierę swojego urządzenia rok wcześniej.

Huawei Mate 20 X 5G w Polsce już 4 lipca

Chiński gigant rozesłał dzisiaj zaproszenia na wydarzenie zaplanowane na 4 lipca tego roku. Odbędzie się ono w Warszawie. Tematem przewodnim jest polska premiera smartfona Huawei Mate 20 X 5G. Urządzenie to jest już w pewnym stopniu znane światu. Jego sercem jest chipset Balong 5000, który zapewnia obsługę zarówno sieci 5G, jak i 4G, 3G i 2G. Oznacza to, że jak nowy chiński smartfon trafi do naszych sklepów, to nie będzie bezużyteczną cegiełką. Co prawda jego posiadacze nie skorzystają z dobrodziejstw 5G. Jednak będą mogli łączyć się z polskimi sieciami LTE Advanced. Tylko że do tego celu w zupełności wystarczyłby “zwykły” Huawei Mate 20 X. Co prawda nie ma on modemu 5G, ale zmieścił się w nim większy akumulator.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego Huawei zdecydował się na premierę smartfona 5G właśnie teraz. Szczegóły tego przedsięwzięcia poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Teraz możemy jedynie spekulować. Być może Chińczykom zależy na szybszym wprowadzeniu modelu z modemem 5G ze względu na kończącą się współpracę z Google. Pamiętajmy, że każdy smartfon Huawei, który pojawi się na rynku w najbliższym czasie, będzie w pełni funkcjonalnym urządzeniem. Modele te w dalszym ciągu będą obsługiwać sklep Google Play i inne usługi giganta z Mountain View. Będą one również otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa.

Źródło: Huawei

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.