Jak zapewne wiecie, Google współpracuje z Asusem i już przygotowali drugą wersję routera OnHub. Tym razem zrobili coś jeszcze fajniejszego: Chromebit, czyli HDMI stick który jest małym komputerem za 85 dolarów 🙂

Jak duże są Wasze komputery? Po wypuszczeniu na rynek komputera Intel Compute Stick, który jest wielkości pendrive’a bądź modemu LTE, wiele firm zdecydowało się na produkcję podobnych urządzeń. Dlatego też Asus we współpracy z Google przygotowali Chromebit, który potrafi zamienić Twój telewizor (lub monitor) w komputer. Urządzenie kosztuje 85 dolarów i waży jedynie 75 g. W środku znajdziemy czterordzeniowy procesor Rockchip RK32882 GB pamięci RAM, moduł graficzny Mali 76016 GB wolnej pamięci flash oraz moduły łączności WiFi 802.11acBluetooth 4.0. Poza portem HDMI służącym do podłączenia ekranu, do dyspozycji jest również port USB 2.0 do podłączenia urządzeń wskazujących. Całość kontrolowana jest za pomocą Chrome OS, który jest bardzo lekkim oraz opartym na chmurze systemem operacyjnym.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Chromebit powinien się sprawdzić idealnie w mało wymagających zadaniach, tj. oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych, pisanie mail’i, przygotowanie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji.

Niestety na początku urządzenie będzie dostępne jedynie w Stanach Zjednoczonych. Po kilku miesiącach będzie je można również kupić w Finlandii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, HHiszpanii, Tajwanie, Szwecji, Norwegii oraz Anglii. Niestety nic na razie nie wiadomo na temat dostępności urządzenia w naszym kraju.