Przy wyborze monitora skupiamy się na tym, żeby mieć jak najwięcej w jak najniższej cenie. Dziś przyjrzymy się więc kilku rekomendowanym ekranom, które świetnie się sprawdzą w codziennych czynnościach. Wzięliśmy pod uwagę cenę oraz funkcjonalność. W przeglądzie znajdują się zarówno tanie monitory gamingowe, jak i te o zastosowaniu biurowym.

Tanie monitory w 2020 – krótki przewodnik zakupowy

Słowem wstępu – kupując monitor w 2020 roku, musimy myśleć o kilku podstawowych parametrach. Interesować nas będzie rozdzielczość (Full HD to absolutne minimum), rozmiar ekranu, dostępne gniazda i zastosowane technologie, które mają wpływ na jakość obrazu. Kluczową rolę odgrywa także koszt zakupu monitora. W tym zestawieniu skupiliśmy się na modelach o najlepszym stosunku ceny do jakości. Wybraliśmy 4 najlepsze tanie monitory, które oferują świetne parametry w swojej kategorii cenowej. W przypadku monitorów gamingowych będziemy też brać pod uwagę czas reakcji matrycy – im mniejszy, tym lepiej. Zaczynajmy!

Tani monitor z niskim opóźnieniem – LG 24MP59G-P

Jest to jedna z najtańszych opcji gamingowych – LG 24MP59G-P mogliśmy znaleźć już za 500 złotych. Jednocześnie jest to produkt rozchwytywany, więc obecnie ciężko jest go znaleźć w popularnych sklepach. Dysponuje on dosyć sporym ekranem IPS o przekątnej 23,8 cala, którego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080. Czas reakcji matrycy to 1 ms, co z pewnością docenią gracze.

Monitor posiada także delikatne gamingowe akcenty, które doskonale komponują się z prostym designem. LG 24MP59G-P dysponuje kontrastem dynamicznym na poziomie 10 000 000:1 i odświeżaniem 75 Hz (kolejny plus dla graczy – standardowa wartość to 60 Hz). Sprzęt od LG wyposażono w gniazda DisplayPort, VGA i HDMI. Na pokładzie znajdziemy też technologię AMD FreeSync i Smart Energy Saving. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych monitorów dla graczy do 500 złotych.

Dobra i tania propozycja dla zastosowań biurowych – Samsung LS24F354FHUXEN

Samsung od lat produkuje rewelacyjne monitory. W modelu o dźwięcznej nazwie LS24F354FHUXEN znajdziemy matrycę o przekątnej 24 cali i rozdzielczości 1920 x 1080. Jest ona wykonana w technologii PLS i charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Co ciekawe, Samsung LS24F354FHUXEN może pochwalić się wręcz nieskończonym kontrastem, zapewnionym przez technologię Mega DCR.

Z innych innowacji znajdziemy tutaj standardy AMD FreeSync, Eco Saving Plus, Eye Saver, Magic Bright i MagicUpscale. Mają one na celu zapewnić bardzo komfortową pracę biurową, jednocześnie oferując drobne udogodnienia dla graczy. W kwestii gamingu – czas matrycy 4 ms nie jest idealnym wynikiem, ale nie sprawi nam większych problemów, o ile nie jesteśmy bardzo wymagającymi graczami. Źródło obrazu możemy podłączyć poprzez złącza HDMI i VGA. Monitor Samsung LS24F354FHUXEN jesteśmy w stanie znaleźć za nawet 400 złotych. Biorąc pod uwagę jego parametry, taka opcja zakupowa wydaje się bardzo atrakcyjna.

Ogromny ekran o przekątnej 27 cali za nieco ponad 500 złotych – AOC 27B1H

Osoby, które myślą o zakupie dużego ekranu do zastosowań biurowych, zdecydowanie powinny zainteresować się modelem AOC 27B1H. Jest to monitor, który dysponuje dużą matrycą o przekątnej 27 cali przy rozdzielczości 1920 x 1080, wykonaną w standardzie IPS. Częstotliwość odświeżania ekranu to 60 Hz, a czas reakcji matrycy to 7 ms. Monitor dysponuje dwoma złączami – HDMI i VGA. Zastosowano w nim także standardowe w zastosowaniach biurowych technologie Low Blue Light i Flicker-Free. Na tle innych propozycji monitor wyróżnia ciekawy design. Jest to ekran bezramkowy, jedynie na dole znajdziemy niezbyt estetyczną belkę. Cena waha się od 500 do 600 złotych.

Tani monitor 4K – Samsung LU28E590DS

Za nieco powyżej 1000 złotych możemy kupić monitor z technologią 4K na pokładzie. Samsung LU28E590DS dysponuje bardzo dużym ekranem o przekątnej 28 cali, który charakteryzuje się rozdzielczością 3840 x 2160 (4K). Zapewnia to dużo ostrzejszy obraz niż w przypadku innych propozycji z tego przeglądu. Wykorzystano tutaj matrycę TN (co prawda mniej cenioną niż IPS), której czas reakcji to 1 ms. Jeśli chodzi o poziom kontrastu dynamicznego, tutaj Samsung LU28E590DS błyszczy, gdyż wykorzystuje technologię Mega DCR. Poza tym monitor obsługuje AMD FreeSync, co w połączeniu z niskim czasem reakcji i matrycą TN ma zapewnić dobre doznania w grach FPS. W kwestii złącz znajdziemy tutaj gniazdo DisplayPort i dwa gniazda HDMI.