Nowy Rok otwieramy interesującym i na swój sposób przełomowym zestawieniem rankingów Speed Test za ostatni miesiąc roku 2017. Musimy przyznać, że analizowane wyniki były dla nas miłą niespodzianką, ponieważ odnotowaliśmy w nich przekroczenie wymownej granicy 100 Mbit/s. Pokazuje to, że sieci szkieletowe operatorów są odpowiednio zaprojektowanie i radzą sobie z dużym ruchem generowanym przez klientów.

INEA bije rekord Polski i przekracza granicę 100 Mbit/s!

SpeedTest ranking ogólny grudzień 2017
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.12.2017 – 31.12.2017 (link).

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku byliśmy świadkami potyczki dwóch operatorów o pierwsze miejsce w rankingu ogólnym Speed Test. Chodzi tutaj oczywiście o najszybszych dostawców Internetu stacjonarnego, którzy przez cały rok szli łeb w łeb, co jakiś czas zamieniając się miejscami. INEA przygotowała dla swoich klientów okresową promocję w postaci darmowego przyspieszenia światłowodowych łączy internetowych do 1 Gbit/s.

“Wynik osiągnięty przez INEA w grudniu był w szczególności efektem dwóch czynników. Pierwszy i najważniejszy z nich związany jest ze zwiększeniem prędkości internetu, jakim INEA objęła swoich Klientów przed Bożym Narodzeniem. W ramach świątecznej niespodzianki, operator umożliwił czasowe korzystanie z przepustowości 1 Gb/s kilkudziesięciu tysiącom użytkowników w technologii GPON. Drugim istotnym elementem był zwiększony przyrost liczby Klientów internetu będący efektem specjalnych akcji promocyjnych organizowanych przez INEA pod koniec roku”. – INEA

Natomiast TOYA wprowadziła w swojej ofercie nowe, szybsze pakiety 600 Mbit/s oraz 700 Mbit/s, z których mógł skorzystać każdy z klientów.

“Duży wzrost średnich prędkości klientów TOYA wynika z wdrożenia pakietów 600/50 Mb/s dla klientów indywidualnych oraz 700/60 Mb/s dla ofert SOHO. Dodatkowo powiększyliśmy przepustowość upstream w praktycznie wszystkich pozostałych pakietach. W przypadku sieci TOYA możliwość podpisania umowy na nową ofertę jest dostępna na każdym adresie w danej sieci, a nie tylko w wybranych zmodernizowanych lokalizacjach, jak u sporej części innych operatorów”. – TOYA

W obu przypadkach zmiany w ofertach przełożyły się na widocznie lepsze wyniki testów. Klienci sieci INEA mogą pochwalić się średnimi prędkościami pobierania danych na poziomie 107,4 Mbit/s. Przekroczenie „magicznej” granicy 100 Mbit/s to z pewnością warte do odnotowania osiągnięcie. Jeśli chodzi o kolejne pozycje w rankingu – TOYA awansuje na drugie miejsce z wynikiem 85,64 Mbit/s. Rezultat ten pozwolił na prześcignięcie UPC (67,62 Mbit/s).

Brak przełożenia rankingu ogólnego na ranking Wi-Fi

SpeedTest ranking Wi-Fi grudzień 2017
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.12.2017 – 31.12.2017 (link).

Grudniowe zestawienie dobitnie pokazuje, jakie czynniki w rzeczywistości ograniczają prędkość Internetu. Są to (jak dociekliwy czytelnik mógł się już domyślić) sieci Wi-Fi, które często pracują na przeciążonym już paśmie 2,4 GHz, co przekłada się na wolną transmisję danych. Niestety przyspieszenie łączy internetowych nie przekłada się na poprawę prędkości Internetu, z którego korzystamy za pomocą laptopów, smartfonów i tabletów podłączonych do domowej sieci Wi-Fi. Sami operatorzy również nie mogą zbyt dużo zdziałać. Router obsługujący standard 802.11ac powinien być już standardowym elementem oferty każdego operatora, jednak sami użytkownicy nie zawsze są skłonni do wymiany sprzętu i poniesienia dodatkowych kosztów z tym związanych.

T-Mobile umacnia pozycję lidera w rankingu mobilnym

SpeedTest ranking mobilny 3G/LTE grudzień 2017
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.12.2017 – 31.12.2017 (link).

W czołówce mieszanego rankingu mobilnego 3G/LTE nie odnotowaliśmy żadnych niespodzianek. T-Mobile (18,78 Mbit/s) od kilku miesięcy zajmuje 1 pierwsze, a Orange (16,74 Mbit/s) utrzymuje stabilną drugą pozycję. Natomiast niespodzianką w tym miesiącu jest Plus, który odnotował dość znaczną poprawę i z wynikiem 14,44 Mbit/s odzyskał trzecie miejsce. Z kolei Play, pomimo spadku na ostatnią pozycję, nie odstaje od konkurencji i utrzymuje przyzwoity wynik 13,68 Mbit/s.

W rankingu LTE T-Mobile również górą

SpeedTest ranking LTE grudzień 2017
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.12.2017 – 31.12.2017 (link).

Od dłuższego czasu obserwujemy dość mocną zależność między dwoma rankingami mobilnymi. Po części wynika to z faktu, że większość testów pomiarowych za pomocą aplikacji mobilnej Speed Test wykonywana jest w zasięgu sieci 4G LTE. Użytkownicy Internetu w Polsce od dawna posiadają odpowiednie urządzenia, a operatorzy regularnie inwestują w nowe stacje bazowe. Jednak technologia radiowa nie jest jedynym czynnikiem, który ogranicza prędkość Internetu w telefonie. Możliwa jest sytuacja, w której przepustowość stacji bazowej ograniczana jest przez sieć szkieletową. (jest ona często wspólna dla obu technologii). Z tej właśnie przyczyny, zarówno w rankingu 3G/LTE, jak i samym LTE, obserwujemy podobne zmiany w prędkościach uzyskiwanych przez klientów poszczególnych operatorów.

Zasady i warunki wykorzystania wyników powyższego rankingu określa każdorazowo SpeedTest.pl. Wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody SpeedTest.pl jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.