Już od dłuższego czasu nie obserwowaliśmy zbyt dużych zmian w publikowanych co miesiąc rankingach. Tym razem jest inaczej. Wrzesień okazał się przełomowym miesiącem dla Orange. “Pomarańczowym” udało się przyspieszyć sieć mobilną, co przełożyło się na awans na 1 miejsce! 

Ranking ogólny bez większych zmian: dalej prowadzi INEA

SpeedTest wrzesień 2018 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).

Sytuacja na rynku dostawców Internetu stacjonarnego jest za mało dynamiczna, żebyśmy co miesiąc obserwowali większe zmiany w czołówce rankingu ogólnego SpeedTest.pl. Pomimo tego miniony miesiąc możemy zaliczyć do udanych. Niemalże każdy z operatorów odnotował kilkuprocentowe wzrosty. INEA prowadzi z wynikiem 92,08 Mbit/s, a UPC (83,54 Mbit/s) utrzymuje zeszłomiesięczny awans na drugie miejsce. “Czarnym koniem” wrześniowego zestawienia dla łącz jest Orange. “Pomarańczowi” nie awansowali do czołówki rankingu, ale udało im się poprawić swój wynik aż o 16%. Przy prawie 300 tys. testach miesięcznie jest to bardzo dobry wynik. Wzrost ten wynika w głównej mierze z większej ilości testów wykonanych przez klientów posiadających Internet światłowodowy, którzy otrzymali od Orange list informujący o przyspieszeniu łącz z 600 Mbit/s do 1 Gbit/s.

SpeedTest wrzesień 2018 stacjonarni Orange

Sieci Wi-Fi powoli przyspieszają

SpeedTest wrzesień 2018 WiFi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).

Już od dłuższego czasu obserwujemy ciągły, ale powolny, wzrost prędkości naszych domowych sieci Wi-Fi. Jest to efekt zmiany podejścia operatorów do oferowanych routerów Wi-Fi. Dziś każdy liczący się dostawca Internetu w Polsce oferuje swoim klientom dwuzakresowe routery Wi-Fi obsługujące standard 802.11ac. Natomiast klienci coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że wolno działający Internet nie jest winą operatora, a wynika to z posiadanego sprzętu. Na szczęście praktycznie każdy sprzedawany dzisiaj sprzęt (również klasy budżetowej) posiada moduły Wi-Fi obsługujące nowy standard.

Orange wraca na szczyt rankingu dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest wrzesień 2018 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem) za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).

“Pomarańczowi” potrzebowali ponad rok, żeby wrócić na pierwsze miejsce rankingu dostawców Internetu mobilnego. T-Mobile prowadził przez 14 miesięcy z rzędu. Teraz wyniki uzyskiwane przez klientów obu sieci zrównały się. Różnica pomiędzy średnimi prędkościami pobieranych danych nie przekracza 250 kbit/s, zatem Orange i T-Mobile zajęli ex aequo 1 miejsce w rankingu mobilnych dostawców Internetu w telefonie. Na drugim miejscu znajduje się Plus, a zestawienie zamyka Play.

Z kolei w rankingu uwzględniającym tylko pomiary wykonane w zasięgu sieci macierzystego operatora (tj. po odfiltrowanych testów wykonanych w roamingu) na drugim miejscu znajduje się Play i tym samym “fioletowi” wyprzedzają Plusa.

SpeedTest wrzesień 2018 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu) za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).

Sieci LTE przyspieszają

SpeedTest wrzesień 2018 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem) za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).

Ranking LTE wygląda dość podobnie do zestawienia mieszanego 3G/4G. W obu przypadkach możemy zaobserwować dość znaczne przyspieszenie sieci Orange, co jest efektem prowadzonego od kilku miesięcy refarmingu częstotliwości. Podobne usprawnienia są realizowane w sieci T-Mobile. Dlatego klienci obu operatorów uzyskują podobne prędkości przy pobieraniu danych.

Jeśli nie uwzględnimy testów wykonanych w roamingu, to różnica pomiędzy T-Mobile i Orange wzrasta do 430 kbit/s, co plasuje “pomarańczowych” na drugim miejscu.

SpeedTest wrzesień 2018 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (bez roamingu) za okres 1.09.2018 – 30.09.2018 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.