W lipcu użytkownicy polskiego Internetu mogli zaobserwować wzrost komfortu korzystania z sieci. W przypadku łączy stacjonarnych ma to związek z konsekwentną migracją klientów do łączy o większych przepustowościach. Z kolei inwestycje związane z wdrożeniem sieci 5G przyczyniają się również do wzrostu prędkości w starszych technologiach.

Lipcowy ranking SpeedTest.pl powstał na podstawie 3,2 miliona testów (2,4 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 851 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest lipiec 2020 ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w lipcu wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 74,04 (+2,8%).

Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik bliski 159 Mb/s). Drugie miejsce należy do ogólnopolskiego UPC (142 Mb/s), a trzecie z wynikiem około 128 Mb/s do Łódzkiego operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem 109 Mb/s.

SpeedTest ogólny wykres

T-Mobile na pierwszym miejscu wśród dostawców Internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest lipiec 2020 mobilny

Lipiec był już trzecim miesiącem z rzędu, w którym wzrost średnich prędkości pobierania wystąpił u wszystkich operatorów sieci mobilnych.

Ranking mobilny przygotowany został na podstawie wyników testów sieciach 3G i LTE wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. W lipcu średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 26,66 Mb/s, co daje 4,1% wzrostu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu najszybszy Internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile (32,2 Mb/s). Drugie miejsce należy do Orange (30,6 Mb/s). Z kolei podium zamykają ex aequo Play i Plus z wynikiem bliskim 23 Mb/s.

SpeedTest mobilni wykres

Najszybszy Internet LTE również dostarcza T-Mobile

SpeedTest lipiec 2020 LTE

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do wyższych prędkości pobierania danych. W lipcu prędkość ta w sieciach 4G LTE wyniosła 30,05 Mb/s, co oznacza przyspieszenie na poziomie 4% względem czerwca. Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile (37,3 Mb/s). Drugie miejsce w zestawieniu należy do Orange (33,9 Mb/s), a trzecie ex aequo do Plusa i Play (~25,8 Mb/s).

SpeedTest LTE wykres
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.