W lipcu użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,7 miliona testów. Z czego 2 127 991 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 578 465 w aplikacjach mobilnych.

Sprawdź: Prędkość internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

W rankingu ogólnym cały czas prowadzi INEA

SpeedTest lipiec 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).

Pierwsze miejsce w rankingu ogólnym cały czas należy do wielkopolskiego operatora INEA, którego klienci pobierali w zeszłym miesiącu dane ze średnią prędkością powyżej 125 Mbit/s. Swoją pozycję umacnia również UPC, co jest najprawdopodobniej efektem wprowadzenia łączy 1 Gbit/s w kolejnych miastach.

Zestawienie to powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Obejmuje ono zarówno operatorów stacjonarnych, jak i mobilnych. Jednak na podium znajdują się jedynie przedstawiciele pierwszej grupy, ponieważ stacjonarne sieci światłowodowe i kablowe są dużo szybsze od sieci mobilnych. Pozostałe miejsca zajmują UPC, Toya oraz Vectra.

Sieci Wi-Fi przyspieszają

SpeedTest lipiec 2019 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie wyników testów użytkowników naszych aplikacji mobilnych. Pomimo tego bardzo często odzwierciedla on sytuację widoczną w rankingu ogólnym. Różnice wynikają przede wszystkim z warunków, w jakich są wykonane testy oraz parametrów modułów Wi-Fi znajdujących się w smartfonach użytkowników.

Lipcowe wyniki pokazują, że smartofny potrafią pobierać dane za pośrednictwem sieci Wi-Fi z naprawdę zawrotną prędkością. Średnia prędkość pobierania danych w sieciach podpiętych do łączy INEA wzrosła aż o 12% i przekroczyła próg 90 Mbit/s.

Play i T-Mobile liderami wśród dostawców internetu mobilnego

SpeedTest lipiec 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).

Lipcowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarczany jest przez dwóch operatorów: Play i T-Mobile . Klienci obu operatorów pobierali w zeszłym miesiącu dane ze średnia prędkością 23 Mbit/s.

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym, który traktujemy jako ciekawostkę, prowadzi Play.

SpeedTest lipiec 2019 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).

Najszybszy internet LTE również oferują T-Mobile i Play

SpeedTest lipiec 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).

Sytuacja w rankingu LTE jest bardzo zbliżona do tej, którą obserwujemy w zestawieniu mieszanym “3G/LTE”. Nie jest to zaskakujące, ponieważ sieci 4G odpowiadają dziś za przesył większości ruchu pakietowego w sieciach mobilnych. W tym przypadku również T-Mobile i Play zajęli ex aequo pierwsze miejsce.

W lipcowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje Play, a T-Mobile jest na drugiej pozycji.

SpeedTest lipiec 2019 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.07.2019 – 31.07.2019 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.