Rok 2018 jest już za nami. Jednak zanim przejdziemy do posumowania ubiegłego roku, zobaczmy najpierw, w jakiej kondycji znajdował się polski Internet w grudniu.

INEA podtrzymuje pozycję lidera w rankingu ogólnym

Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).

Ranking ogólny SpeedTest.pl został praktycznie zdominowany przez wielkopolskiego operatora INEA. Grudniowe przyspieszenie o 29% wynika z “demolki” polegającej na darmowym przyspieszeniu łącz światłowodowych do 1 Gbit/s. Pozostali operatorzy należący do czołówki polskich ISP (tj. UPC, Toya oraz Vectra) utrzymują swoje pozycje. Cieszy nas fakt, że średnie prędkości pobierania u najszybszych dostawców przekroczyły wartość 70 Mbit/s. INEA komentując swoje zwycięstwo zwraca uwagę na konsekwentnie realizowaną strategię:

“Dwunaste z rzędu zwycięstwo w kategorii Internetu stacjonarnego jest efektem konsekwentnych działań prowadzonych przez nas od sierpnia 2017 roku. W ramach kolejnych akcji związanych z wprowadzoną w tym czasie strategią „Dobrzy ludzie od Internetu”, w grudniu przeprowadziliśmy darmowe przyspieszenie Internetu dla wszystkich, którzy korzystają ze światłowodu do domu INEA. Dzięki temu do końca stycznia 2019 r. blisko 100 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce będzie mogło korzystać z symetrycznego światłowodu 1 Gb/s bez żadnych dodatkowych opłat i zobowiązań. Z okazji premiery filmu Disneya „Ralph Demolka w Internecie” przygotowaliśmy także specjalną ofertę dla wszystkich nowych klientów – światłowód symetryczny 1 Gb/s bez lojalki w atrakcyjnej cenie. Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest to, aby symetryczne łącze FTTH o przepustowości 1 Gb/s stało się standardem w dostępie do usługi Internetu”. – komentuje Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA

Ranking Wi-Fi pozostaje bez zmian

Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że ranking sieci Wi-Fi odzwierciedla sytuację widoczną w rankingu ogólnym. Jednak tym razem w zestawieniu tym nie widzimy przyspieszenia, jakie nastąpiło u klientów światłowodowych INEA. Wynika to z tego, że ranking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji mobilnej. Uzyskane w ten sposób prędkości podlegają pewnym ograniczeniom. Są to możliwości routerów (tutaj na szczęście operatorzy stosują już urządzenia 802.11ac) oraz używanych przez użytkowników smartfonów.

Orange wysuwa się na prowadzenie w rankingu dostawców Internetu mobilnego

Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).

Przez ostatnie kilka miesięcy mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której pierwsze miejsce rankingu dostawców Internetu mobilnego 3G/4G było współdzielone przez Orange i T-Mobile. Jednak w grudniu klienci “pomarańczowych” pobierali dane szybciej niż użytkownicy “magentowej” sieci. Różnica pomiędzy wynikami przekracza próg 250 kb/s. Dlatego też Orange znajduje się na pierwszej pozycji, a T-Mobile na drugiej. Play utrzymuje solidne trzecie miejsce, zwiększając przy tym średnią prędkość pobierania danych z miesiąca na miesiąc. Wynika to z intensywnej rozbudowy “fioletowej” sieci:

“Coraz wyższe przepływności uzyskiwane w sieci PLAY, mające bezpośredni wpływ na pozytywne doświadczenie klienta to efekt konsekwentnej rozbudowy sieci na obszarach bez zasięgu sieci macierzystej (1316 nowych stacji bazowych w 2018 roku), ale również rozbudowy posiadanych już stacji bazowych o nowe technologie i pasma częstotliwości, gdzie Operator również notuje poprawę wyników. Warto wspomnieć, że ponad 85% stacji bazowych w sieci PLAY wyposażonych jest w minimum 6 kombinacji systemów (4G, 3G, 2G) i pasm częstotliwości (800MHz, 900MHz, 1800MHz, 2100MHz, 2600MHz) co stanowi znaczącą pojemność gotową do wykorzystania przez klientów Operatora”. – Michał Ziółkowski, CTO Play

Efekt coraz większej ilości nadajników Play widoczny jest w zestawieniu nieuwzględniającym testów wykonanych w roamingu krajowym:

Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).

oraz w rankingu ogólnym SpeedTest.pl (link), gdzie przewaga Play nad pozostałymi operatorami mobilnymi wyniosła w grudniu około 1.9 Mb/s.

Orange i T-Mobile współdzielą pierwsze miejsce rankingu 4G LTE

Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).

Ranking 4G LTE dość często odzwierciedla sytuację widoczną w zestawieniu mieszanym 3G/4G. Z racji tego, że T-Mobile i Orange mają zbliżoną strategię budowy sieci mobilnej i współdzielą dość dużą część stacji bazowych, obaj operatorzy często zajmowali wspólne miejsce na szczycie obu zestawień. Tak również było w grudniu dla testów wykonanych w zasięgu sieci LTE.

W przypadku zestawienia LTE nie uwzględniającego testów w roamingu krajowym, kolejność jest taka sama jak w przypadku testów LTE uwzględniających ten roaming:

Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.