W czerwcu użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,3 miliona testów. Z czego 1 775 523 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 531 059 w aplikacjach mobilnych.

Sprawdź: Prędkość internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

W rankingu ogólnym cały czas prowadzi INEA

SpeedTest czerwiec 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.06.2019 – 30.06.2019 (link).

W rankingu ogólnym pierwsze miejsce w dalszym ciągu należy do wielkopolskiego operatora INEA, którego klienci pobierali w zeszłym miesiącu dane ze średnią prędkością 125 Mbit/s. Zestawienie to powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Obejmuje ono zarówno operatorów stacjonarnych, jak i mobilnych. Jednak na podium znajdują się jedynie przedstawiciele pierwszej grupy, ponieważ stacjonarne sieci światłowodowe i kablowe są dużo szybsze od sieci mobilnych. Pozostałe miejsca zajmują UPC, Toya oraz Vectra.

Prędkości polskich sieci Wi-Fi utrzymują się na stałym poziomie

SpeedTest czerwiec 2019 WiFi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.06.2019 – 30.06.2019 (link).

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie wyników testów użytkowników naszych aplikacji mobilnych. Pomimo tego bardzo często odzwierciedla on sytuację widoczną w rankingu ogólnym. Różnice wynikają przede wszystkim z warunków, w jakich są wykonane testy oraz parametrów modułów Wi-Fi znajdujących się w smartfonach użytkowników. W czerwcu nie zaobserwowaliśmy znacznych zmian prędkości sieci Wi-Fi u czołowych operatorów. Utrzymują się one na stałym, stabilnym poziomie.

T-Mobile pozostaje liderem wśród dostawców internetu mobilnego

SpeedTest czerwiec 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.06.2019 – 30.06.2019 (link).

Czerwcowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce wciąż dostarcza T-Mobile. W ostatnim miesiącu klienci tego operatora pobierali dane ze średnią prędkości niecałych 23 Mbit/s. Niewiele wolniej (tj. z prędkością od 21 do 22 Mbit/s) działał internet w telefonach klientów Play i Orange. Niestety Plus ciągle odbiega od czołówki utrzymując wynik nieznacznie powyżej 16 Mbit/s.

Jako ciekawostkę przygotowaliśmy również ranking nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym. Prowadzi w nim Play z wynikiem 24,2 Mbit/s.

SpeedTest czerwiec 2019 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.06.2019 – 31.06.2019 (link).

Najszybszy internet LTE również oferuje T-Mobile

SpeedTest czerwiec 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.06.2019 – 30.06.2019 (link).

LTE odpowiada za przesył większości ruchu pakietowego w sieciach mobilnych. Ogromna popularność terminali z modemami 4G skutkuje zbliżoną sytuacją widoczną w rankingu LTE i mieszanego zestawienia “3G/LTE”. Tutaj również prowadzi T-Mobile, a na kolejnych miejscach znajdują się Play i Orange. Z kolei Plus dość znacznie odstaje od pozostałych operatorów.

W czerwcowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce należy zajmują ex aequo T-Mobile i Play.

SpeedTest czerwiec 2019 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.06.2019 – 30.06.2019 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.