Testy prędkości łącz internetowych, które wykonywane są przez użytkowników, wyraźnie pokazują, że Internet w Polsce przyspiesza. Przed nami kolejny okres wakacyjny, który stanowi wyzwanie dla sieci mobilnych w miejscowościach wypoczynkowych. Natomiast w miastach powinno zmniejszyć się obciążenie stacji bazowych. Jednak pierwsze efekty tych zmian zobaczymy dopiero za miesiąc. Teraz możemy przyjrzeć się, jak operatorzy zakończyli pierwszą połowę tego roku.

W rankingu ogólnym kolejny raz wykrywa INEA

SpeedTest czerwiec 2018 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).

To już 9 miesiąc z rzędu, w którym INEA prowadzi w ogólnym rankingu SpeedTest.pl. Klienci tego operatora pobierali w minionym miesiącu dane ze średnią prędkością 92,77 Mbit/s. Inni operatorzy cały czas pracują nad poprawą swoich wyników, ale jeszcze dość dużo im brakuje. Toya zajmująca drugie miejsce uzyskała wynik 83,52 Mbit/s. Natomiast UPC utrzymuje trzecią pozycję z praktycznie niezmieniającą się prędkością na poziomie 74,97 Mbit/s.

Sieci Wi-Fi są coraz szybsze

SpeedTest czerwiec 2018 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).

Ranking sieci Wi-Fi jest dużo ciekawszy, ponieważ kształtowany jest on przez wiele czynników. Uzyskane wyniki nie zależą tylko od prędkości łącza internetowego, ale również od klasy routera Wi-Fi oraz smartfona używanego do pomiaru prędkości. Dlatego z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz to większe prędkości, które w głównej mierze wynikają z wymiany sprzętu Wi-Fi na nowszy. Podobnie jak w zestawieniu ogólnym, tutaj również prowadzi INEA (59,22 Mbit/s). Natomiast drugie zajmuje UPC (51,29 Mbit/s), a trzecia pozycja okupowana jest przez Toyę (41,75 Mbit/s) oraz Vectrę (41,66 Mbit/s).

T-Mobile dalej wygrywa, ale Play ma coraz szybszą sieć 3G/4G

SpeedTest czerwiec 2018 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem) za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że rankingi Internetu mobilnego sprowadzają się do pojedynku pomiędzy T-Mobile i Orange. Jednak Play intensywnie pracuje nad rozbudową swojej macierzystej sieci. Nadajniki “fioletowego” operatora są często wyposażone w dużą liczbę systemów radiowych, co przekłada się na bardzo dobre wyniki. Widoczne jest to w zestawieniu, które pomija testy przeprowadzone przez użytkowników korzystających z roamingu (zarówno krajowego, jak i zagranicznego). W takim zestawieniu Play uzyskuje wynik 18,38 Mbit/s (zamiast 15,66 Mbit/s), co daje drugie miejsce. W przypadku pozostałych operatorów nieuwzględnianie testów w roamingu ma znikomy wpływ na średnią prędkość pobierania danych.

SpeedTest czerwiec 2018 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu) za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).

Roaming ma dużo mniejsze znaczenie w rankingu 4G LTE

SpeedTest czerwiec 2018 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem) za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).

Zestawienie sieci LTE często wygląda podobne do rankingu mieszanego 3G/4G. Jedyną widoczną różnicą jest przeważnie tylko wyższa prędkość przesyłu danych. Jednak, jeżeli porównamy zestawienia pomijające testy wykonane w roamingu (klienci Playa mogą korzystać z zasięgu LTE Plusa i Orange), to nie zauważymy efektu “przyspieszenia” sieci “fioletowych”. Najwidoczniej doszliśmy do sytuacji, w której Play ma problem z zasięgiem macierzystej sieci w miejscach, gdzie współpracujący operatorzy nie mają stacji bazowych LTE.

SpeedTest czerwiec 2018 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (bez roamingu) za okres 1.06.2018 – 30.06.2018 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.