Już od jakiegoś czasu mówi się o tym, że pierwszym polskim miastem, w którym powstanie sieć 5G będzie właśnie Łódź. Jednak do tej pory nie znaliśmy kontekstu technicznego tych planów. Okazało się bowiem, że dotyczą one uruchomienia przez firmę Ericsson pilotażowej sieci 5G, która będzie działać na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Natomiast użytkownikami nowej technologi mają być działające tam przedsiębiorstwa.

Jeżeli ktoś uważa, że w 5G chodzi o jeszcze szybszy Internet mobilny, to jest w błędzie. Nowa generacja sieci komórkowych nie jest tworzona z myślą o konkretnych zastosowaniach. Organizacja 3GPP podczas standaryzacji 5G skupia się na tym, żeby opisać uniwersalną platformę, która pozwoli na świadczenie dowolnych usług. Dlatego nie powinny dziwić Was wypowiedzi specjalistów, którzy mówią o 5G jak o technologi mającej niewyobrażalne możliwości. Prawda jest taka, że nikt jeszcze nie wie, jakie usługi będą świadczone za pomocą sieci mobilnych następnej generacji. Dlatego Ericsson zainteresowany jest uruchomieniem pilotażowej sieci 5G w Łodzi. Jednak zanim zostaną uruchomione pierwsze nadajniki, to najpierw trzeba zastanowić się, jak będą one używane.

Ericsson zacznie od edukacji łódzkich przedsiębiorców

Sukces 5G zależy od współpracy pomiędzy dostawcami sprzętu, operatorami oraz przede wszystkim przedsiębiorcami. Dlatego Ericsson przy podpisywaniu listy motywacyjnego nt. uruchomienia pilotażowej sieci 5G podkreślił rolę edukacji. Pierwsze szkolenia pracowników Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej już się odbyły. Specjaliści Ericssona przeprowadzili kompleksowe kursy, które przybliżyły przedsiębiorcom możliwości sieci 5G. Dzięki temu firmy działające w ŁSSE będą mogły jako jedne z pierwszych skorzystać z potencjału nowej generacji sieci komórkowych oraz Internetu Rzeczy.

Niestety ogłoszenie opublikowane przez firmę Ericsson nie zawiera szczegółów technicznych nt. planowanych prac. Wiemy jedynie, że sieć pilotażowa powstanie na terenie ŁSSE. Jednak nie wiadomo, czy będzie to instalacja w pełni zarządzana przez szwedzką firmę, czy może w projekcie weźmie udział również jeden z naszych operatorów.

Źródło: Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.