Nadszedł czas rocznego podsumowania rankingów SpeedTest.pl i wyróżnienia najlepszych dostawców Internetu w roku 2016. W ubiegłym roku nasi użytkownicy zmierzyli prędkość swoich łączy ponad 20 milionów razy.

W rankingu ogólnym wzięliśmy pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych na stronie SpeedTest.pl. W klasyfikacji Internetu mobilnego i LTE wykorzystaliśmy wyniki uzyskane za pomocą naszych mobilnych aplikacji dedykowanych na smartfony i tablety:

SpeedTestappstore

 

 

Operator, by dostać się do rankingu rocznego musiał znaleźć się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl przynajmniej sześć razy. Ranking przygotowaliśmy w oparciu o najważniejszy parametr dla większości użytkowników, jakim jest prędkość pobierania danych z Internetu (ang. download).

Zwycięzcą w kategorii ogólnej zostało UPC.

Pierwsze miejsce w kategorii ogólnej zajmuje UPC, którego klienci wykonali ponad 900 tysięcy testów osiągając średni wynik 44.65 Mbps. Drugie miejsce otrzymuje Vectra z wynikiem 37.35 Mbps.  Podium zamyka Multimedia z wynikiem 24.11 Mbps.

Najlepszymi okazali się ci dostawcy, którzy używają głównie sieci telewizji kablowej do świadczenia swoich usług. Pozytywne jest to, że prędkości na przestrzeni roku systematycznie wzrastały. Pomiędzy styczniem a grudniem każdy z wyróżnionych operatorów przyspieszył o ponad 10 Mbps:

Pozostałe miejsca rankingu w kategorii ogólnej prezentujemy w poniższej tabeli:

MiejsceDostawcaPrędkość pobieraniaLiczba testów
4Orange16.35 Mbps2 683 128
5T-Mobile14.21 Mbps787 527
6Netia11.26 Mbps768 424
7Play10.05 Mbps1 630 832
8Plus9.63 Mbps3 003 917

Najwięcej testów wykonali klienci sieci Plus. Zmierzyli oni prędkość swoich łączy ponad 3 miliony razy. Uwzględniono tutaj wyniki pomiarów przeprowadzonych tylko na stronie SpeedTest.pl, co może oznaczać, że wielu użytkowników zdecydowało się na wybór domowego Internetu LTE kosztem innych technologii.

Najszybszy Internet mobilny w 2016 roku dostarczył Orange.

Werdykt podjęty został na podstawie pomiarów prędkości Internetu mobilnego w telefonach będących w zasięgu sieci 3G lub 4G a testy, jak wspomniano wcześniej, przeprowadzone były za pomocą naszych aplikacji mobilnych, które można pobrać pod adresami:

Aplikacja Speed Test dla Android
Aplikacja Speed Test dla iPhone/iPad (iOS)

Z naszych comiesięcznych zestawień wynika, że Orange uzyskało najlepsze wyniki 8 razy z rzędu. Średnia prędkość dla Orange w 2016 roku to 17.28 Mbps. Drugie miejsce należy do T-Mobile z wynikiem 16.64 Mbps, który traci niecałe 4% do lidera. Na najniższym stopniu podium znajduje się Plus, którego klienci pobierali dane za pomocą swoich smartfonów ze średnią prędkością 12.87 Mbps. Na czwartej pozycji znalazł się Play z wynikiem 12.24 Mbps (347 415 testów).

Wykres prędkości za ostatni rok z podziałem na miesiące pokazuje, że operatorzy mobilni dokładają coraz więcej starań, aby prędkości oferowanych przez nich usług stale rosły:

Walka o 1 miejsce toczyła się pomiędzy Orange i T-Mobile. Obaj operatorzy ze sobą współpracują oraz współdzielą dużo stacji bazowych, zatem od strony radiowej dostarczają usługi na zbliżonym poziomie.

W kategorii Internetu LTE pierwsze miejsce zajęli ex aequo T-mobile i Orange.

Współzawodnictwo trwało cały rok, a różnica w średnich prędkościach miedzy tymi operatorami wyniosła zaledwie 150 kbps. Miano najszybszej sieci 4G LTE w naszym kraju postanowiliśmy zatem przyznać obu operatorom. Kolejne pozycje zajęli Plus (17.82 Mbps) oraz Play (16.45 Mbps).

Warto również zauważyć, że Internet 4G LTE u każdego z operatorów w Polsce jest szybszy od łączy stacjonarnych działających w oparciu o linie DSL.

Również w tej kategorii wszyscy dostawcy poprawili swoje wyniki na przestrzeni ostatniego roku:

Rok 2017 zapowiada się dla Internetu w Polsce obiecująco:

  • Operatorzy mobilni testują i wprowadzają LTE-Advanced, co pozwoli na przesyłanie danych z prędkościami do 300 Mbps,
  • Następuje bardzo szybki rozwój sieci światłowodowych opartych o technologie GPON. W naszym nowym rankingu dostawców technologii światłowodowej będziemy co miesiąc przedstawiać średnie prędkości i ich zmiany,
  • Rusza rządowy program dofinansowania budowy dostępów do szerokopasmowego Internetu w ramach środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który pozwoli na dostarczenie szybkich łączy na obszary o słabych wskaźnikach prędkości pobierania/wysyłania danych,
  • My też się zmieniamy – zmieniamy się dla Was! Za chwilę wprowadzimy na naszą stronę technologię pomiaru opartą o HTML5, która zwiększy dokładność pomiarów oraz kompatybilność z przeglądarkami stron i systemami operacyjnymi.

W rankingach ogólnopolskich wyróżniliśmy dostawców, których klienci wykonali najwięcej pomiarów prędkości na naszej stronie internetowej. Wybierając firmę, która dostarcza łącza internetowe, warto również sprawdzić rankingi szczegółowe dla poszczególnych miejscowości.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.