O następcy LTE pisaliśmy już trochę na naszym portalu i nie będziemy ukrywać, temat nas ciekawi. Wygląda na to, że rozwój standardu, jaki jest 5G idzie pełną parą, mimo że są jeszcze userzy, którzy nie mają dostępu do LTE lub połączenie pozostawia wiele do życzenia. Jak się okazuje, znaleźli się już chętni, którzy wzięli się za testy technologii. Jednymi z testerów są badacze z angielskiego uniwersytetu w hrabstwie Surrey. Tam testy odbyły się w pomieszczeniu. Odważnymi w tym momencie to Nokia i firma DoCoMo, którzy podjęli się testów w rzeczywistych warunkach użytkowania. Jak im poszło, sami zobaczcie.

Internet rzeczy i 5G – następca dzisiejszych sieci LTE – mają być przyszłą największą platformą komputerową ludzkości. 5G komercyjnie zadebiutuje jednak nie wcześniej niż ok. 2020 r. Na dziś dzień ruszyły już testy tej technologii. 5G jest kolejnym standardem po LTE, znanym też pod nazwą 4G. Może zaoferować o wiele większe prędkości od tych, z którymi obecnie pracujemy. Są tacy, którzy sprawdzili, jak wygląda to na tę chwilę w rzeczywistości.

Organizacja Next Generation Mobile Networks Alliance (NGMN) definiuje wymagania dotyczące sieci 5G w następujący sposób:

  • przepływności rzędu dziesiątek Mbit/s (np. 10-50 Mb/s) powinny być zapewnione równocześnie dla dziesiątek tysięcy użytkowników,
  • przepływność rzędu 1 Gb/s powinna być zapewniona wielu pracownikom jednocześnie przybywającym na tym samym piętrze,
  • powinna być zapewniona łączność setkom tysięcy czujnikom w tym samym czasie,
  • stopień wykorzystania pasma radiowego powinien być dużo wyższy niż w sieciach 4G,
  • problemy dotyczące braku zasięgu powinny być rozwiązane,
  • opóźnienie powinno być znacznie mniejsze niż w LTE.

Szacuje się, że pierwsze sieci 5G spełniające wymagania klientów biznesowych oraz indywidualnych powinny być dostępne w roku 2020. Dodatkowo oprócz oczywistych usprawnień dotyczących szybkości przesyłu danych, oczekuje się, że sieci 5G będą oferować również nowe usługi (np. Internet Rzeczy, transmisje broadcast’owe czy komunikacja podczas katastrof żywiołowych).

Wireless network speed evolution: 3g, 4g, 5g

Następna strona – przeczytaj o testach 5G na świecie