Samsung jest jednym z młodszych graczy na rynku sprzętu telekomunikacyjnego dla sieci 5G. Pomimo tego Koreańczycy nie odpuszczają i starają się narzucić konkurentem swoje tempo. Powoli to się udaje, bo Samsung pochwalił się właśnie nowym rekordem prędkości transmisji.

Zawsze, kiedy piszę o nowych rekordach dotyczących prędkości przesyłu danych, pojawiają się komentarze sceptyków. Nie wierzą oni w możliwość osiągnięcia takich wyników w rzeczywistych warunkach. Chodzi o to, że nawet teraz technologia LTE Advanced Pro pozwala na pobieranie danych z prędkością powyżej 1 Gbit/s. Problem tylko w tym, że mało który operator posiada wystarczająco dużo pasma, żeby uzyskać taki wynik. Dodatkowo mówimy tutaj o prędkości, jaką może uzyskać pojedynczy użytkownik, co jednocześnie przekłada się na pojemność sektora stacji bazowej. Z kolei w przypadku sieci 5G mówi się o wprowadzeniu techniki MU-MIMO (Multi User MIMO), która polega na zwiększaniu sumarycznej pojemności sieci bez wpływu na maksymalną prędkość osiąganą przez pojedynczego użytkownika.

Nowy rekord Samsunga to 2x 4,25 Gbit/s, czyli 8,5 Gbit/s w sieci 5G

Do tej pory rekord prędkości w sieciach 5G należał do Ericssona. Mówimy tutaj o wyniku 4,3 Gbit/s w paśmie mmWave z użyciem bloku o szerokości 800 MHz. Aktualnie nie jest to jeszcze “ostatnie słowo” w tej kwestii, ponieważ taki wynik przekłada się na wykorzystania pasma na poziomie 5,375 Mbit/s/Hz. W przeliczeniu na bloki o szerokości 20 MHz, które stosuje się w pojedynczym paśmie LTE, oznacza to prędkość 107,5 Mbit/s. Z kolei Samsung “podwoił” ten wynik poprzez zastosowanie techniki MU-MIMO. Jednak, jak już wcześniej wspomniałem, nie oznacza to podwojenia maksymalnej prędkości pobierania danych, która może uzyskać pojedynczy użytkownik.

Samsung 5G MU-MIMO

Samsung przeprowadził test, w którym dwa nowoczesne terminale pobierały w tym samym czasie dane za pośrednictwem tej samej stacji bazowej 5G mmWave. Każde z urządzeń uzyskało wynik w okolicach 4,25 Gbit/s, co przekłada się na sumaryczną prędkość 8,5 Gbit/s.

Samsung 5G prędkość

Koreańczycy mają obecnie w swoim portfolio sprzęt obsługujący pasma sub-6 GHz (2,5 GHz i 3,5 GHz) oraz mmWave (28 GHz i 39 GHz). Samsung aktualnie współpracuje przede wszystkim z operatorami z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Kolejnymi krajami, w których pojawi się sprzęt infrastrukturalny Samsunga, są Kanada i Nowa Zelandia.

Źródło: Samsung, FierceWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.