Już kilka razy pisaliśmy o tym, co ma wpływ na szybkość Internetu na naszych komputerach. Największe pole do popisu mamy najczęściej w przypadku domowych sieci WiFi. Tutaj nawet miejsce, w którym leży router ma znaczenie 🙂 A jak się to ma w przypadku naszych telefonów?

Niezależnie od tego, czy chcecie sprawdzić, jak szybki jest Wasz mobilny Internet, czy też, jak Wasze domowe WiFi szybko działa smartfonie to my polecamy skorzystanie z naszych aplikacji dostępnych w Google Play (dawniej Android Market): Internet Speed Test oraz Speed Test Light. Oczywiście dla posiadaczy telefonu z nadgryzionym jabłkiem też przygotowaliśmy odpowiednią wersję aplikacji: Speed Test Internet 🙂

Testy przeprowadziliśmy na przykładzie trochę już wiekowego Samsunga Galaxy S2 (model GT-I9100). Zobaczcie, co udało nam się uzyskać:

WiFi_improved

Jest to typowy przykład ograniczeń technicznych samego urządzenia. Żeby nie było, że ściemniamy to dla porównania zobaczcie od jakiego wyniku zaczynaliśmy:

WiFi_begin

Naprawdę możecie nam wierzyć, że z wiekowego Galaxy S2 wyciągnęliśmy tyle ile można. Wygląda na to, że wydajność modułu WiFi w tym telefonie jest ograniczana przez inne komponenty. Nie powinno nas to w sumie dziwić, ponieważ najszybszą wspieraną przez ten telefon technologią mobilną jest HSDPA o szybkości 21 Mbps.

Na co należy zatem zwrócić uwagę przy testowaniu połączenia Internetowego za pomocą telefonu?

  • Upewnij się że aplikacja nie jest pod kątem graficznym zbyt wymagająca dla Twojego telefonu i nie spowoduje pogorszenia wyniku testu. Dlatego właśnie – my na naszym wysłużonym S2 użyliśmy wersji Light naszej aplikacji 🙂
  • Wyłącz opcję oszczędzania energii. Niewiele osób o tym wie, ale jednymi z najbardziej prądożerczych elementów naszego telefonu są przeróżne moduły łączności bezprzewodowej. Dlatego też opcje te mogą negatywnie wpłynąć na wynik testu.
  • Wyłącz synchronizację danych w tle oraz inne aplikacje korzystające z Internetu. Do wyłączenia aplikacji w tle polecamy użycie Advanced Task Killer 🙂
  • W przypadku testowania połączenia WiFi pamiętajcie żeby podejść z telefonem blisko routera.
  • Zoptymalizuj ustawienia aplikacji testującej. W naszych aplikacjach można skonfigurować ilość jednoczesnych połączeń oraz czas trwania poszczególnych testów. Wbrew pozorom może mięć to istotny wpływ na wynik testu. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.

settings

Mamy nadzieję, że te proste porady pozwolą Wam uzyskać lepsze wyniki testów 🙂